Start Zioła i zdrowie Mięta polna - Mentha arvensis ł.
Mięta polna - Mentha arvensis ł. PDF Drukuj Email
Zioła i ziołolecznictwo

Mięta polna to  gatunek rośniny , byliny należący do rodziny jasnotowatych. Występowanie tego zioła jest  pospolite i uprawia się ją  w Europie Zachodniej, Rosji, Korei, Chinach, północnych Indiach.

 

Mieta polna

Mięta polna jest rośliną  wieloletnia, o silnym zapachu mięty pieprzowej. Osiąga wysokość od 5 do 45 cm. Posiada pełzające kłącze i podziemne rozłogi. Owłosiona sztywna łodyga , pojedyncza lub rozgałęziona. Jest cztero  kanciasta, owłosiona dookoła. Na wierzchołkach występują liście bez okółków kwiatowych. Liście są  jajowate do podługowatych, ogonkowe z 2 do 6 parami nerwów bocznych.


Kwiatostan Mentha Arvensis jest zebrany w kłosy lub główki w nibyokółkach w kątach niepozornych podsadek znacznie różniących się od pozostałych liści. Kwiaty grzbieciste, fioletowe lub różowe. Gardziel szerokodzwonkowatego kielicha o słabo wystających 10 nerwach jest naga, lub posiadająca równe ząbki. Korona 5 łatkowa, jej górna łatka jest przeważnie szersza od pozostałych, albo wyraźnie wycięta. Wewnątrz korony cztery, jednakowej długości pręciki. Kwitnie od lipca do września, jest owadopylna.


Surowce i zastosowanie :


Ekstakt z mięty polnej  jest używany do wyrobu olejków , znanych w ajurwedzie oraz znanych pod nazwą jako japoński olejek miętowy. Olejek jest wytwarzany z liści i kwitnących wierzchołków zapewniając najwyższą jakość.
Głównym składnikiem olejku jest mięta. Olej jest przydatny w nerwobólach, stosowany zewnętrznie przy  febrzę. Jest  przydatny również  w leczeniu bólu i stanów zapalnych mięśni i stawów.

 

Polecamy obszerny opis : Mięta rodzaje i zastosowanie


Zioło to jest składnikiem preparatu :  Rumalaya gel

 

 

Uwaga: Opisy i informacje mają charakter edukacyjny - Treść chroniona prawami autorskimi. Powielanie, kopiowanie jedynie za zgodą Administratora serwisu