Start Dna moczanowa - Podagra
Dna moczanowa - Podagra - Przyczyny i objawy PDF Drukuj

Dna moczanowa - Podagra - jest zapaleniem stawów będącym wynikiem odkładania się moczanów w stawach. Dolegliwość ta jest następstwem podwyższonego stężenia kwasu moczowego w ustroju. W chorobie najczęściej zaatakowane są stawy palucha, śródstopia, skokowe, kolanowe, łokciowe oraz nadgarstki i palce rąk.

PolecamyZioła Himalaya Polecamy Suplementy i minerały

Dna moczanowa objawy :

Intensywny ból odczuwany zwykle w jednym stawie - często duży palec u nogi.
Zajęty staw jest obrzęknięty, gorący, a skóra nad nim zaczerwieniona.
Kryształy moczanów mogą się gromadzić wokół stawów (guzki dnawe), także na małżowinie usznej.

Wymagana konsultacja lekarska!

Dna moczanowa przyczyny :

Przyczyną podwyższonego stężenia kwasu moczanowego i dny moczanowej może być nadmierne jego wytwarzanie w organizmie z puryn dostarczanych z pożywieniem lub upośledzenie jego wydalania przez nerki. Skłonność do takich zaburzeń jest uwarunkowana genetycznie i może ujawnić się po zjedzeniu pokarmów bogatych w puryny (czerwonego mięsa, dziczyzny, podrobów, móżdżku, kawioru), a także po alkoholu, stresie lub urazie.

Dna moczanowa zalecenia !

Pić dużo płynów (powyżej 3 l na dobę),
Powstrzymać się od picia napojów alkoholowych, szczególnie od wina białego i piwa.
Stosować dietę ubogopurynową w okresie ostrego napadu, rezygnując nawet z białka pochodzenia roślinnego zawartego np. w soczewicy lub soi.
Jeść dużo kukurydzy, kapusty, jabłek, gruszek, winogron, pomidorów.

Podagra - Praktyczne porady - Rozwinięcie zagadnienia 

W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć dość specyficzną chorobę, jaką jest dna moczanowa, potocznie zwana podagrą. Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym opracowaniu, okaże się dla Państwa pomocna, w konsekwencji czego życie z tą chorobą stanie się prostsze. Zapraszam do lektury.

Dna moczanowa (podagra) - co to dokładnie jest?

Na podagrę (ścislej określaną mianem dny moczanowej) ciepri obecnie dość duży odsetek osób. Choroba ta objawia się odkładaniem kryształków wytwarzanych z kwasu moczowego w krwiobiegiu. Kwas ten w zdrowym organizmie jest wydalany podczas oddawania moczu, niestety u osób z zaburzeniami przemiany materii osadza się on we krwi co w konsekwencji prowadzi do zachorowania na dnę moczanową. Dna moczanowa, została uznana za chorobę cywilizacyjną.


Objawy dny moczanowej

Najczęstszymi objawami dny moczanowej są kryształki dny moczanowej osadzane we krwi, a co za tym idzie zwiększona zawartość kwasu moczowego w krwioobiegu - w konsekwencji czego, pojawiają się objawy zewnętrzne - zapalenie tkanek okołostawowych. Zapalenie okolic stawów, przeważnie pojawia się w okolicach stawu palucha lub też stawu łokciowego. Napad dny moczanowej jest nagłe, przejawia się silnym bólem zaatakowanego stawu. U chorych w czasie napadu, można również zaobserwować podwyższona temepraturę ciała. Pomiędzy kolejnymi atakami, chory nie odczuwa żadnych innych dolegliwości.


Powikłania oraz skutki podagry

Wiele lat po przebyciu napadowej podagry, dochodzi do ogólnego zapalenie stawowego, który ma charakter przewlekły. Tego typu zapaleniom towarzyszą powikłania w postaci chorób i nieprawidłowej pracy narządó wewnętrznych. Pierwszym z narządów wewnętrznych, zatakowanych przez dnę moczanową są nerki. Chorzy na dnę moczanową chorują również na nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia oraz hiperurykemię.


W przebiegu dny moczanowej bardzo ważną rolę odgrywa leczenie i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza. Pomaga to powstrzymać rozwój choroby, a nawet cofnąć niektóre spustoszenia w organizmie. Często zdarza się, że wystąpienie dny jest związane z przyjmowaniem leków moczopędnych, które stosuje się w przypadku np. nadciśnienia. O wszystkich przyjmowanych środkach należy koniecznie poinformować lekarza prowadzącego. Najczęściej dzięki połączeniu kuracji farmakologicznej oraz terapii niekonwencjonalnych i metod alternatywnych jesteśmy w stanie całkowicie zapanować nad chorobą.

 

Więcej informacji o dnie moczanowej znajdziesz w serwisie dna-moczanowa.skarbiecwiedzy.net

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Jakie zioła i preparaty stosować?

Zioła i preparaty ziołowe - Cystone

Ból stawów i kręgosłupa - Hakorośl rozeslana - biszofit mineral