Start Ostropest plamisty
Ostropest plamisty PDF Drukuj

Ostropest plamisty, łac. Silybum marianum - jest rośliną roczną , której łodyga dorasta nawet do  1,5 m wysokości. Roślina ta ma  lśniące liście z biało naznaczonym żyłkowaniem, o ząbkowanych i kolczastych brzegach.


Ostropest plamistyPurpurowe kwiaty ostropestu plamistego są rurkowate, zebrane w koszyczki na szczytach pędów. Kwiaty są  otoczone kolczastymi łuskatowymi okrywami. Owoc Ostropestu to  lśniąca niełupka z puchem kielichowym, biała, szaralub żółto nakrapiana.

 

Ostropest plamisty wystepuje w Polse oraz  Europie  środkowej i jest rośliną dziką.


Surowcem leczniczym Ostropestu jest owoc i liść. Zbiór najlepiej prowadzić pod koniec lata, w okresie dojrzewania, gdy owoce zaczynają wysypywać się z koszyczka. Owoc jest przetwarzany  w  proszek lub jest w postaci wyciągu suchego. Owoc ostropestu może być też w postaci nalewki. Zioło to często podaje się  w  połączeniu z innymi ziołami żółciopędnymi.  Czasem są stosowane także liście.

Skład leczniczy Ostropestu plamistego zawiera zespół  flawonolignanów  - sylibina,  sylichrystyna oraz sylidionina. Składnikiem leczniczym jest również  sylimaryna, która wpływa  ochronnie  na miąższ wątroby. Liście Ostropestu plamistego zawierają podobne składniki jak owoc.


Badania naukowe wykazały że składnik o nazwie sylimaryna stosowany w dawce około 140 mg 3 razy dziennie w dużym stopniu zmniejsza śmiertelność u chorych cierpiących na marskość wątroby,  wywołaną chorobą alkoholową.

 

Ponadto inny składnik sylibina zastosowana dożylnie działa jako antidotum amanrtyny i faloidyny w wypadkach zatrucia muchomorem sromotnikowym.  Wczesne podanie do 48 godz. może zapobiec śmiertelnemu zatruciu.


Działanie Ostropestu plamistego znosi lub hamuje działanie substancji, które powodują marskość lub martwicę wątroby oraz działanie przedwrodnikowe i regenerujące miąższ wątroby. Ostropest wpływa  na zmniejszenie stężenia lipidów we krwi.

Nalewkę z Ostropestu plamistego używa się m.in. w dolegliwościach związanych z woreczkiem żółciowym. Nalewka ułatwia wydzielanie żółci i łagodzi skurcze.  Napar natomiast  jest zalecany w lekkich zaburzeniach trawienia i w zaburzeniach wydzielania żółci. Ostropest jest stosowany uzupełniająco w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby i marskości wątroby.  Można go łączyć z innymi ziołami takimi jak  glistnik jaskółcze ziele czy orcza boldo.

Badania nie wykazały toksyczności ani interakcji ostropestu z innymi lekami. Roślina nie jest zalecana podczas ciąży i karmienia piersią, a przeciwwskazaniem do jej stosowania są zatory w drogach żółciowych.Dystrybucja i postacie leku i preparatów ziołowych w Polsce

 

 

W skrócie:

 

Ostropest plamisty, działanie ostropestu i skład: Ostropest to roślina roczna. Surowcem leczniczym Ostropestu jest owoc i liść. Ostropest zalecany jest na marskość wątroby oraz martwicę wątroby jak i ogólnie na choroby wątroby.

 

Uwaga: Opisy i informacje mają charakter edukacyjny - Treść chroniona prawami autorskimi. Powielanie, kopiowanie jedynie za zgodą Administratora serwisu