Zioła i preparaty ziołowe - Gotu Kola PDF Drukuj

Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya:      Nazwa : Gotu Kola

Zioła i preparaty ziołowe Gotu Cola

Gotu Kola jest znana w Chinach  jako cudowna roślina długowieczności. W Indiach jest uważana za jedną z najbardziej odmładzających roślin. Wygładza skórę i poprawia jej nawodnienie, zapobiega powstawaniu zmarszczek, redukuje cellulitis i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Zamawiam preparat ziołowy Gotu Kola

 

 

Należy także do nielicznej grupy  roślin wzmacniających regenerację komórek mózgowych, zapobiega procesom starzenia. Nazywana jest "pożywką dla mózgu". Posiada niezwykłe właściwości harmonizujące pracę lewej i prawej półkuli mózgowej.


Preparaty ziołowe Gotu Cola działają psychotonicznie, usuwają objawy znużenia i zmęczenia psychicznego. Normalizują nadciśnienie, działają przeciwobrzękowo przy niewydolności żylnej, poprawiają czynności naczyń włosowatych. W Indiach Gotu Kola jest zalecana dzieciom, mającym problemy z koncentracją.

Pełny opis produktuZalecany jako suplement diety przy:

  • niepożądanych zmianach i chorobach skóry (cellulitis, blizny)
  • objawach starzenia (obniżony poziom energii, zaburzenia układu krążenia)
  • zwiększonym wysiłku intelektualnym i fizycznym
  • problemach z koncentracją
  • długotrwałych sytuacjach stresowych


Informacje dodatkowe:


W tradycyjnej medycynie indyjskiej była używana w leczeniu trądu, ran i łuszczycy. Obecnie ekstrakt z centelli jest doskonałym i bardzo cenionym składnikiem wielu preparatów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała.


Najważniejszym aktywnym składnikiem rośliny jest glikozyd kwasu azjatykowego – azjatykozyd (12,8%). Oprócz niego surowiec zawiera trójterpeny, madekasozyd, kwas madeksowy, kwas betulinowy, związki kumarynowe, kwasy fenolowe, fitosterole, poliiny, alkaloidy (hydrokotylina), walarynę, kwas glutaminowy, serynę, alaninę oraz witaminy A, C, K, E.


Azjatykozyd wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, stymulujące ziarninowanie i bliznowacenia. Przyspiesza leczenie ran, oparzeń i zmian skórnych takich jak trądzik, opryszczka, pokrzywka. Pozostałe trójterpenowe składniki centelli działają przeciwobrzękowo oraz stymulują skórę właściwą do wytwarzania kolagenu. Azjatykozyd podobnie jak estrogeny pozytywnie wpływa na metabolizm fibroblastów, syntezę kolagenu i elastyny.


Takie działanie powoduje wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry, zapobieganie rozstępom, przyspieszenie bliznowacenia skóry i zmianę struktury blizn (np. rozstępów) - wygładzenie i zmniejszenie ich przebarwienia. Azjatykozyd zwiększa syntezę kwasu hialuronowego dzięki czemu następuje wzrost nawilżenia i napięcia skóry, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie - przyspiesza leczenie ran, oparzeń, wyprysków, zmian trądzikowych.


Ekstrakt z Gotu Kola wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Stosowany jest często w profilaktyce obrzęków i cieni pod oczami, pielęgnacji cery naczyniowej. Łagodzi również ukąszenia owadów. Roślinne ekstrakty z Centelli są, więc bardzo wartościowymi składnikami kosmetyków przeciwdziałających starzeniu się skóry i tworzeniu zmarszczek, zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy.


Opis dodatkowy i właściości preparatu ziołowego Gotu Kola

"Gotu cola - Centella asiatica (L.) Urban - wąkrotka azjatycka (synonimy: Hydrocotyle asiatica L., Hydrocotyle repanda Pers., Gotu kola) to roślina z rodziny baldaszkowatych Umbelliferae. Zawiera saponiny trójterpenowe, związki kumarynowe, glikozydy fenolowe, asjatykozydy, kwas asjatowy (asiatic acid), kwas madekassiowy, kwasy fenolowe, fitosterole, witaminy, poliiny, alkaloidy (hydrokotylina), gorycz walarynę (welarynę), kwas glutaminowy, serynę, alaninę.


Wyciągi z rośliny zastosowane zewnętrznie działają silnie antyseptycznie, przeciwzapalnie i pojędrniająco, dlatego znalazły zastosowanie w kosmetologii. Stymulują fibroblasty (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze) do syntezy kolagenu i elastyny. Wzmagają syntezę kwasu hialuronowego. Roślina ma zdolność modyfikowania struktury skóry i warstwy podskórnej. Przyśpiesza gojenie ran, zmienia strukturę blizn, dzięki czemu można je wygładzić i zmniejszyć ich przebarwienie.


Wąkrotka (Centella) zapobiega cellulitis i hamuje powstawanie zmarszczek. Hamuje również rozwój cellulitis. Wąkrotka wygładza skórę i poprawia jej nawodnienie. Centella jest wykorzystywana do leczenia wyprysków, bliznowców, blizn, trądziku, cellulitis, ran, odleżyn i oparzeń. W Szwajcarii są produkowane różne kosmetyki i preparaty doustne zawierające wyciągi z wąkrotki. W Polsce występuje wąkrotka pospolita Hydrocotyle vulgaris L., która posiada podobny skład chemiczny i właściwości lecznicze oraz toksyczne. Rośnie na terenach wilgotnych i podmokłych. Przedawkowana wąkrotka wywołuje podrażnienie nabłonków, zaburzenia nerwowe i ruchowe, krwawienia i stan zapalny błon śluzowych.


Preparaty wąkrotki podane doustnie działają psychotonicznie, pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, usuwa objawy znużenia i zmęczenia psychicznego. Poprawia pamięć i kojarzenie. Doustnie podawana jest przy braku chęci do nauki, zaburzeniach pamięci, przy depresji, nadciśnieniu, zaburzeniach krążenia obwodowego, bólach mięśni i kontuzjach sportowych.


Wąkrotki nie należy podawać kobietom ciężarnym i karmiącym. Ostatnia dawka w ciągu dnia powinna przypaść na popołudnie. Podana później może wywołać bezsenność.


Wąkrotkę krajową i azjatycką zalecam w dawce 2 g rano i w południe (jako sproszkowane ziele Herba Hydrocotylae), 5-10 ml nalewki wąkrotkowej Tinctura Hydrocotylae 1:5 rano i w południe. Napary 2-3% wypić od rana do popołudnia. Zalecane niekiedy napary z połowy łyżeczki na szklankę wrzątku, czy dawki ekstraktu rzędu 100 mg dziennie nie są skuteczne i mogą być potraktowane raczej jako placebo. Można stosować równocześnie z kofeiną, lecytyną, cynaryzyną, teobrominą, hiperycyną, karnityną, kamforą, tauryną i witaminami oraz aminokwasami. Nie łączyć z hordeiną, strychniną, kulczybą, aminkiem egipskim, lobeliną i winkaminą."

 

Dokument chroniony prawami autorskimi
Dr Henryk Różański
Krosno & Poznań 2000-2006


Zioła najczęściej zamawiane

 

 

Komentarze 

 
-1 #2 2014-04-06 15:05
Tu dodatkowe informacje o gotu kola:

http://zielniczek.pl/gotu-kola/
Cytować
 
 
+4 #1 2011-07-07 04:58
Witam, wyjątkowo dokładny opis tym bardziej, że zawiera przeciwwskazani a, porady co do ilości i pory dnia dla stosowania. Zawsze szukam artykułów Dr. Różańskiego gdyż wiem, że jest w nich zawarte wszystko. Tę stronę odkryłam po raz pierwszy i dziękuję! Pozdrawiam
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież