Kiedy powinieneś zgłosić się na badanie wzroku?
-
Odczuwasz pogorszenie ostrości widzenia na dalekie odległości: zauważasz zamazywanie się dalszych obiektów, masz problemy np. z odczytywaniem znaków drogowych podczas jazdy, rozkładów jazdy na przystanku czy numerów nadjeżdżających autobusów.
-
Wystąpiły u Ciebie problemy z widzeniem z bliska: masz trudności w odczytywaniu tekstu książek, gazet, oddalasz od siebie przedmioty (np. telefon komórkowy), aby łatwiej było ci je zobaczyć, odczuwasz dyskomfort w sklepie, podczas odczytywania cen, składu produktów.
-
Doświadczasz podwójnego widzenia: widziany przez Ciebie obraz dubluje się, przedmioty czy ludzie dookoła Ciebie widziani są podwójnie.
-
Jesteś nadwrażliwy na światło: kiedy światło razi cię nawet w zachmurzony dzień, uciążliwe jest nawet światło lampki czy komputera, telefonu, a nieprzyjemności znikają dopiero w dużym zaciemnieniu pomieszczeń.
-
Zauważasz ubytki w polu widzenia, np. ciemne plamy pokrywające część widzianego obrazu na jego obrzeżach lub w środku.
-
Odczuwasz suchość, pieczenie, a także zaczerwienienie oczu lub też nadmierne łzawienie.
-
Występuje u Ciebie nieprzemijający ból oczu.
-
Masz poczucie obecności ciała obcego w oku, które jednak nie jest widoczne np. patrząc w lustro i niemożliwe jest samodzielne jego usunięcie.
-
Zauważasz niepokojące zmiany zewnętrzne na oczach, rzęsach czy powiekach - zgrubienia, krostki, naloty itd.
Jeśli doświadczasz któregoś z powyżej wymienionych symptomów, to znak, że powinieneś zbadać swoje oczy u okulisty lub optometrysty w Krakowie. Wejdź na salonsuperoptyk.pl i zapisz się już dziś.
Nawet jeśli nie wystąpiły u Ciebie żadne z powyższych objawów, powinieneś kontrolnie, przynajmniej raz na 2 lata zbadać swój wzrok u każdego z tych specjalistów - zwłaszcza, jeśli należysz do grupy ryzyka niektórych z chorób (np. jaskra, zaćma czy retinopatia cukrzycowa).
Badanie wzroku: na czym polega i z czego się składa?
Badanie wzroku pacjenta przebiega według ściśle ustalonych standardów. W zależności od występującego problemu może być ono podstawowe lub bardziej zaawansowane, jednak zawsze zawiera poniższe etapy:
-
Ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta - zwłaszcza układu wzrokowego. Istotnym elementem jest tutaj przeprowadzenie wywiadu z osobą badaną.
-
Badanie stanu refrakcji, która ma wpływ na ostrość wzroku.
-
Badanie stanu akomodacji (procesu umożliwiającego widzenie przedmioty z różnych odległości).
-
Badanie stanu widzenia obuocznego tzw. stereopsji.
W dalszej kolejności dobrane mogą zostać badania i testy dostosowane do potrzeb pacjenta, wśród nich znajdować się mogą:
-
badanie ustawienia i ruchomości gałek ocznych,
-
badanie reakcji źrenic,
-
badanie pola widzenia,
-
badanie widzenia barw,
-
pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
-
badanie dna oka.
Czym zajmuje się optometrysta?
Mimo, że optometrysta w Krakowie, nie jest lekarzem, to jego pracę i zawód zaliczamy do sektora specjalistów ochrony zdrowia. Optometrystą jest osoba, która ukończyła studia optometryczne (nie należy jej mylić z okulistą bądź też optykiem!). Optometryści zajmują się szeroko pojętym procesem widzenia. Do ich zadań może należeć m.in.: badanie i dobór korekcji wad wzroku, prowadzenie terapii widzenia, rehabilitacja narządu wzroku oraz dobór pomocy wzrokowych np. dla osób słabowidzących. Wielu z nich jest także kontaktologami (zajmuje się doborem soczewek kontaktowych) bądź ortoptystami (zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego - zeza, niedowidzenia itp.).
Kiedy należy zgłosić się do optometrysty, a kiedy do okulisty?
Okulista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu, wykonuje zabiegi i operacje, przepisuje leki na receptę. Zgłasza się do niego w przypadku podejrzeń choroby, bólu, zmian w okolicy oczu czy urazów, stanów nagłego pogorszenia widzenia itp. Z kolei do optometrysty kieruje się m.in., gdy nastąpi potrzeba doboru korekcji okularowej bądź soczewek, wystąpią problemy z podwójnym widzeniem, odczuwa się zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze, traci się wyraźne widzenie lub jest się osobą słabowidzącą. Mamy nadzieję, że takie zestawienie ułatwi wybór specjalisty, do którego należy się udać w pierwszej kolejności z występującymi niedogodnościami dotyczącymi oczu.
Optometrysta w Krakowie może pomóc w odnalezieniu remedium na twoje problemy. Profilaktyka narządu wzroku jest niezwykle ważna. Pamiętaj o regularnych badaniach w gabinecie optometrycznym oraz okulistycznym.