Preparat ziołowy Bacopa monnieri jest klasycznym lekiem ziołowym działającym leczniczo na mózg i nerwy obwodowe i zaliczana jest do ziół kategorii „Brahmi”, które poprawiają zarówno psychikę, jak i funkcjonowanie mózgu zwiększając jego możliwości intelektualne.
Preparat ziołowy Bacopa polepsza jasność umysłu i wspomaga mechanizmy relaksujące centralny układ nerwowy. Bacopa uważana jest za najważniejszy lek ziołowy mający odmładzający wpływ na komórki nerwowe, dlatego w systemie medycyny Ayurvedyjskiej odgrywa olbrzymią rolę w leczeniu degeneracyjnych chorób mózgu u osób w podeszłym wieku.
Opis zioła:
Monniera Bacopa jest gorzka w smaku, jest używana w Ayurwedzie od wielu wieków. Brahmi występuje w stanie naturalnym w Indiach oraz w tropikalnych i subtropikalnych strefach Azji, Australii, Afryki i Ameryki (tereny podmokłe). Ma długą historię w leczeniu wielu chorób, szczególnie tych związanych z niepokojem, intelektem i słabą pamięcią. Tradycyjnie był wykorzystywany jako środek wzmacniający mózg oraz w celu zwiększenia rozwoju pamięci, uczenia się i koncentracji. Bacopa w medycynie ludowej jest stosowana jako zioło moczopędne, kardiotonizujące, wzmacniające, „czyszczące krew”, pobudzające miesiączkowanie i przeciwpadaczkowe.
Składniki czynne: saponiny sterydowe: bakozyd A, bakozyd B, hersaponina, monnieryna (monnierin); alkaloidy: brahmina, herpestyna; alkohole cukrowe (mannitol), fitosterole (beta-sitosterol, stigmasterol), flawonoidy (luteolina, apigenina), glikozydy triterpenoidowe.
Badania kliniczne:
Opublikowane badania kliniczne potwierdzają dobre efekty stosowania Bacopa w chorobach psychicznych np. w nerwicach lękowych, przy zaburzeniach pamięci, w odbudowie funkcji mentalnych u dzieci, w polepszeniu funkcji poznawczych u osób z wylewem krwi do mózgu, u dzieci cierpiących na ADHD ( zaburzenia uwagi i nadaktywność ruchowa dzieci ) oraz w padaczkach.
Wiele badań wykazało, że Bacopa polepsza działanie białek i zwiększa ich syntezę szczególnie w komórkach mózgowych. W efekcie tego działania zwiększa się inteligencja, witalność, pamięć a zwalniają się procesy starzenia. Oprócz zwiększania inteligencji i funkcji poznawczych Brahmi ma także działanie sedatywne (uspokajające). To sprawia, że Brahmi jest wyjątkowo użyteczna w pracy, w której konieczna jest umiejętność koncentracji i podejmowania decyzji w warunkach stresu.
Wielu ludzi ma wystarczającą inteligencję pozwalającą na realizowanie postawionych im zadań, ale brakuje im opanowania i pewności siebie. Brahmi pomaga przezwyciężyć i te problemy. Dodatkowo znosi napięcie i roztargnienie, które może powodować wzmożoną nerwowość. Brahmi jest idealna dla studentów i pracowników, którzy mają powyższe problemy. Jako środek działający na układ nerwowy Brahmi jest stosowana także w leczeniu wylewów do mózgu, nerwowych załamań, przemęczenia oraz chorób przebiegających z zaburzeniami uwagi.
Działanie:
Brahmi jest lekiem ziołowym tonizującym układ nerwowy i zwiększa możliwości uczenia się oraz zwiększa wydolność intelektualną.
Wskazania:
Zaburzenia zachowania, zaburzenia pamięci, w stanach stresu i napięcia nerwowego, W stanach wzmożonego wysiłku umysłowego, intensywna praca umysłowa, zaburzenia pamięci, miażdżyca, osłabienie, depresja, zaburzenia libido.
Opis dodatkowy :
"Ekstrakt i wodnoalkoholowe wyciągi z Bacopa monnieri pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Oddziałuje głównie na układ limbiczny (hipokamp). Usprawniają procesy zapamiętywania, kojarzenia i odtwarzania informacji. Działają przeciwdepresyjnie. Składniki Bacopa należą do wymiataczy wolnych rodników i nadtlenków. Aktywują procesy odtruwania. Hamują stany zapalne. Zapobiegają przerostowi gruczołu krokowego. Wspomagają procesy odnowy i regeneracji tkanek. Nasilają procesy syntezy białka. Stabilizują strukturę błon komórkowych. Działają rozkurczowo, przeciwpadaczkowo, przeciwbólowo i przeciwstresowo (adaptogennie). Hamują rozwój Helicobacter pylori, działają przeciwwrzodowo.
Układ limbiczny, na który działa Bacopa, jest nadrzędnym systemem kierującym podstawowymi mechanizmami zachowania. Układ limbiczny kieruje pobieraniem pokarmu, przyjmowaniem wody i soli mineralnych, reakcjami obronnymi, czynnościami seksualnymi i macierzyńskimi, reguluje procesy czuwania i snu. Uczestniczy w mechanizmach uczenia się i zapamiętywania. Działanie Bacopa jest zauważalne po 24 dniach regularnego zażywania.
Istnieją doniesienia o podniesieniu IQ dzieci, którym podawano preparaty Bacopa. Istnieją jednak równocześnie badania obalające te doniesienia."
Wykorzystano fragmenty opracowania Dr Henryka Różańskiego: Bacopa monnieri w fitoterapii.