Każda kobieta, niezależnie od wieku, może mieć kłopoty ze śluzówką wyściełającą jamę macicy. Gdy w jajnikach dojrzewają tzw. pęcherzyki Graafa, zwiększa się produkcja estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Pod ich wpływem endometrium się rozrasta. W ten sposób przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej, czyli do ciąży.
Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, w drugiej fazie cyklu w organizmie kobiety, bardziej aktywny staje się progesteron, który hamuje rozrost endometrium. Około 14 dnia po owulacji złuszcza się tzw. czynnościowa warstwa endometrium i pojawia się miesiączka. Prawie każda kobieta taki cykl przechodzi 300-400 razy w życiu. Zdarza się jednak, że krwawienia występują między miesiączkami, a u kobiet po menopauzie - po dłuższym braku miesiączek. To reakcje endometrium na zmiany stężenia hormonów płciowych. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.
Działanie :
Preparat ziołowy Lukol posiada właściwości tonizujące na błonę śluzową jamy macicy. Poprawia właściwości antymikrobowe i ściągające komórek genitaliów wydzielających śluz. Pomaga kontrolować leukorrea - białe upławy. Lukol poprawia także ogólnie zdrowie i uwalnia od symptomów związanych z leukorrea.
Zapalenie błony śluzowej, wędrująca śluzówka oraz nowotwór są najczęstszymi schorzeniami błony śluzowej. Dlatego stosowanie ziół Lukol poprawia krążenie krwi w macicy, działając jednocześnie antybakteryjnie. Preparat ten posiada właściwości tonizujące na błonę śluzową macicy oraz pomaga kontrolować białe upławy. Jest także pomocny przy chorobach zapalnych miednicy, lumbago i bólach w dolnej części pleców.
Wskazania:
Lukol jest użyteczny gdy ujawniają się następujące symptomy twz. białe upławy (leukorrhea), lumbago oraz bóle w dolnej części pleców towarzyszące leukorrhea. Stosowany jest często przy chorobach zapalnych miednicy.
Najczęstsze schorzenia endometrium to:
zapalenie śluzówki
wędrująca śluzówka
rak endometrium