Karela zawiera głównie lecytyny, charantyny i momordycyny. Wykazano, że lecytyny mają znaczące działanie regulującą gospodarkę lipidową. Owoce Kareli są stosowane przez ajurwedyjską medycynę ludową jako środek na cukrzycę.
Owoce i liście Kareli zawierają alkaloidy, glukozydy, olejki aromatyczne . Ziarna zawierają alkaloidy i ureazę. Liście, owoce i ich wyciągi Kareli mają leczące właściwości i stosowane są prze Ayurvedę. Są bogate w najważniejsze witaminy i minerały, szczególnie witaminy A, B1, B2, C i żelazo. Regularne zażywanie Kareli zapobiega nadciśnieniu tętniczemu.
Działanie:
Wspomaga regulację poziomu cukru we krwi poprzez blokowanie neuronalnej odpowiedzi na słodkie bodźce smakowe. Karela jest stosowna podczas cukrzycy. Lecytyny mają znaczące działanie regulującą gospodarkę lipidową.
Stosowanie:
Głównie stosuje się przy Cukrzycy. Jest pomocny także przy Hemoroidach
Badania kliniczne:
Aktywność insulinopodobna wyciągu z Karela była testowana w badaniach klinicznych. W cukrzycy typu młodzieńczego szczyt działania hypoglikemicznego obserwowano po 1-8 godz. od podania Kareli, w cukrzycy dorosłych maksimum spadku stężenia glukozy następował po 12 godz. Karela ma również działanie redukujące hypercholesterolemię. Ostatnie badania brytyjskiego zespołu badawczego potwierdziły, że Karela ma właściwości insulinopodobne i określana jest jako „insulina roślinna”. Wykazano jej dużą aktywność w obniżaniu poziomu cukru we krwi i w moczu. Karela zalecana jest w diecie cukrzyków jako wspomagający środek w walce z cukrzycą.
Dodatkowy opis zioła Karela czyli Momordica charantia.
"KarelaMomordica charantia L. , czyli przepękla (balsamka ogórkowata, Bittermelone) należy do rodziny dyniowatych – Cucurbitaceae. Pochodzi z części tropikalnej Azji i Afryki. Jest uprawiania w wielu krajach. Możliwa uprawa w Polsce i czasem widywałem ją przy domach oraz w szklarniach. Jest rośliną płożącą, jednoroczną, jednopienną. Kwiaty są lejkowate, żółte. Owocem jest wydłużona jagoda, długości do 20 cm., kolczasta, brodawkowata, pomarańczowa, pękająca (w handlu są zielone lub żółte, zbierane przed dojrzeniem). Wydziela przyjemny zapach."
Przepękla znana jest pod nazwą karela. Posiada właściwości hipoglikemiczne.
"Wyciągi z owocu Momordica charantia bogate są w trójterpeny, fitosterole (stigmasterol, taraksasterol, spinasterol, lanosterol), saponiny (diosgenina, goyasaponiny) i alkaloidy. Białka i alkaloidy tej rośliny hamują rozwój nowotworów (chłoniaków). Są inhibitorami cyklazy guanylowej, która sprzyja rozwojowi łuszczycy, leukemii i niektórych nowotworów. Momorcharyny hamują rozwój wirusów HIV, wirusów opryszczki, grypy i Epstein-Barr. Zwiększają odporność na infekcje wirusowe, przyśpieszając i nasilając syntezę interferonu oraz zwiększając liczbę i aktywność limfocytów NK (natural killer cell). Charantyna, alkaloidy i proteiny Momordica regulują poziom cukru w ustroju, zwiększają też tolerancje na hiperglikemię. Przyśpieszają eliminację glukozy do wnętrza komórek, działając podobnie do insuliny. Zwiększają przy tym uwalnianie i aktywność insuliny.
Wyciąg z Momordica charantia wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, w stosunku do E. coli, Staphylococcus, Pseudomonas, Salmonella, Streptobacillus, Streptococcus i Helicobacter pylori. Hamuje rozwój pierwotniaków, np. pełzaków Entamoeba histolytica.
Ułatwia utlenianie cukrów, ale równocześnie wpływa na nasilająco na odkładanie zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach (—> wzrost masy komórek mięśniowych). Aktywuje różnicowanie komórek mięśniowych i tkanki łącznej. Dzięki temu korzystnie wpływa na organizm ludzi aktywnych ruchowo. Może zwiększać wydolność fizyczną.
Zalecana w leczeniu cukrzycy, osłabienia, atonii jelit, niedostatecznego wydzielania soków trawiennych, nowotworów, przewlekłych chorób skóry (łuszczycy, trądziku). Za granicą istnieją gotowe preparaty zawierające suchy ekstrakt z owoców balsamki, np. Balsam Apple – tabletten, ok. 7-8 euro/100 tabl. W Szwajcarii można kupić nawet herbatki zawierające w składzie Bittermelone. Możliwe jest również przygotowanie intraktu ze świeżych owoców na alkoholu 20-30% w proporcji 1:5 (zażywać 2 razy dziennie po 5 ml, przynajmniej 3 miesiące), pulpy z owoców zakonserwowanej gliceryną i wódką 30%), pulpy pasteryzowanej oraz przygotowywanie wodnych wyciągów (wywar) ze świeżych owoców.
Owoce balsamki (Karela, Bittermelone, gorzki melon, kuguazi, Bittergurke, Ampalaya) są dostępne na targowiskach w Indiach, ponadto czasem w sklepach spożywczych w Europie (Francja, Szwajcaria, Włochy).
Owoce są zasobne w wapń, żelazo, miedź, fosfor i potas. Charantin (charantyna) i momordin (momordyna) są glikozydami. Momordicin (momordycyna) jest alkaloidem."
Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański