Staw barkowy nie łączy się bezpośrednio z tułowiem, stanowi jedyne połączenie ramienia z tułowiem, przez obojczyk, mięśnie i więzadła utrzymujące staw w odpowiednim położeniu. Ma unikalny układ nerwowy kontrolujący ruchy i czucie w barku, ramieniu, przedramieniu i dłoni. Umożliwia wykonywanie szerokiego zakresu ruchów takich jak: rzucanie przedmiotów, podnoszenie ciężarów itp. Ze względu na swoją biomechanikę i ruchliwość jest jednym z najbardziej podatnych na urazy i kontuzje stawem w ciele człowieka, które mogą powstawać podczas wykonywania codziennych czynności, lub w trakcie aktywności fizycznej. Przyczyną dolegliwości bólowych barku mogą być: urazy, przeciążenia, wady postawy oraz zmiany zwyrodnieniowe, zwłaszcza u osób po 60. roku życia
Ból barku, objawy, diagnostyka
Ból barku jest dość częstą dolegliwością, która może przytrafić się każdemu niezależnie od wieku, może być ostry lub przewlekły. Ból barku ostry pojawia się nagle, najczęściej związany jest z powstaniem obrzęku po urazie, może też być spowodowany zapaleniem gwałtownym na przykład przy ataku dny moczanowej. Konieczna jest pilna pomoc lekarska. Ból barku przewlekły występuje częściej, nasila się okresowo. Pojawia się uczucie zesztywnienia, mrowienia, ograniczona jest ruchomość stawu, trudności w poruszaniu kończyną górną, trudności w zasypianiu na boku itp.
Diagnozowanie stawu ramiennego rozpoczyna się od wywiadu i badania palpacyjnego. Lekarz bada zakres ruchu, opór końcowy i stabilność stawu, wykonuje testy funkcjonalne stawu ramiennego. Dla potwierdzenia diagnozy i wykrycia ewentualnych innych patologii ortopeda może zlecić badania obrazowe. W badaniu USG uwidoczniony jest obraz mięśni, ścięgien stożka rotatorów oraz ilość płynu stawowego. Stan kości można ocenić w badaniu RTG lub tomografii komputerowej. Badanie rezonansu magnetycznego uwidacznia zarówno kości, jak i tkanki miękkie.
Metody leczenia barku
Bark można leczyć zachowawczo, wykorzystując metody rehabilitacyjne i leczenie farmakologiczne, czasem pomocna jest medycyna regeneracyjna. W przypadkach poważniejszych urazów konieczna może być operacja. W Szpitalu Carolina stosowany jest szeroki zakres zabiegów artroskopowych. Podstawą leczenia barku zachowawczego, a także uzupełnieniem leczenia operacyjnego jest odpowiednia rehabilitacja barku przyśpieszająca powrót do aktywności. Fizjoterapeuci planują indywidualny plan procesu leczenia dostosowany do schorzenia i oczekiwań pacjenta.
Fizykoterapia, kinezyterapia, kinesiotaping oraz różnego rodzaju terapie manualne w połączeniu z psychoterapią są to nieodłączne elementy działań w procesie rehabilitacji pozytywnie wpływające na poprawę ruchomości w stawie, oraz zniwelowanie bólu.
Przeczytaj także: https://carolina.pl/aktualnosci/bol-barku-nie-lekcewaz-objawow/.