Dieta przy alergiach pokarmowych
Jeśli stwierdzono u Ciebie alergię na jakiś składnik pokarmowy, to powinieneś wyeliminować go ze swojej diety. Unikanie ekspozycji na uczulającą substancję to najskuteczniejsza metoda ochrony przed objawami choroby. Do najczęściej uczulających pokarmów należy mleko krowie, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki i seler. Dla wielu alergików spożycie nawet minimalnej ilości pokarmu, na który są uczuleni, może doprowadzić do groźnej reakcji alergicznej pod postacią wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli kiedykolwiek w przeszłości wystąpił u Ciebie wstrząs anafilaktyczny po spożyciu pokarmu, noś przy sobie strzykawkę z adrenaliną (tzw. EpiPen).
Pyłki i pokarmy – alergie krzyżowe
U osób uczulonych na pyłki roślin wiatropylnych objawy uczulenia mogą powodować nie tylko same pyłki, ale także alergeny obecne w żywności. Mówimy wówczas o reakcjach krzyżowych. Jest to związane z podobną budową uczulających białek w pyłkach roślin oraz białek znajdujących się w niektórych pokarmach. Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą odczuwać dolegliwości po zjedzeniu marchwi i selera, a osoby uczulone na leszczynę mogą mieć reakcje alergiczne po spożyciu orzechów laskowych. Tego typu zależności jest dużo więcej. O przeciwskazania do spożywania pokarmów pytaj swojego alergologa.
Jak objawia się alergia krzyżowa? Mówi się wówczas o zespole alergii jamy ustnej (OAS – oral allergy syndrome). W Polsce najczęściej wywołują go pyłki brzozy, olszy, leszczyny, buki i dębu oraz związane z nimi alergeny krzyżowe. Jak wygląda zespół alergii jamy ustnej? W obrębie jamy ustnej pojawiają się zmiany podobne do pokrzywki, świąd śluzówek, obrzęk oraz chrypka. Może też wystąpić zgaga i nudności. [1]
Histamina w pożywieniu
Histamina jest substancją znajdującą się w organizmach ludzkich. To ona pośredniczy w kaskadzie reakcji doprowadzających do ujawnienia się reakcji alergicznych. Histamina jest wytwarzana przez komórki ciała, ale można ją też dostarczać z pożywieniem. O ile osoby zdrowe najpewniej w żaden sposób nie odczują spożycia tego składnika, to u alergików nadmiar histaminy w diecie może nasilać objawy chorobowe. Co zawiera dużo histaminy? M.in. sery pleśniowe, wędzone ryby, strączki, wino, wędliny i cytrusy. [2]
Reakcje alergiczne po jedzeniu – co robić?
Jeśli przypadkiem spożyjesz pokarm, który zawiera uczulające Cię alergeny – działaj szybko. Gdy w przeszłości miałeś silną reakcję pod postacią wstrząsu anafilaktycznego, wstrzyknij adrenalinę z EpiPena w przednio-boczną część uda i szybko skontaktuj się z najbliższą placówką medyczną. Jeśli objawy alergiczne mają postać alergicznego nieżytu nosa lub spojówek oraz gdy pojawia się pokrzywka, możesz sięgnąć po lek przeciwalergiczny dostępny w aptekach bez recepty. Sięgaj po preparaty zawierające bilastynę, desloratadynę czy lewocetyryzynę.
Kolokacje między dietą a objawami alergicznymi potwierdzają to, co naukowcy podejrzewali od dawna – wiele czynników stylu życia wpływa na nasilenie objawów chorób alergicznych. Pamiętaj o regularnych kontrolach u alergologa. Porozmawiaj z nim o produktach, których spożywanie powinieneś ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.
Bibliografia
[1] R. R. Kashyap i R. S. Kashyap, „Oral Allergy Syndrome: An Update for Stomatologists”, J Allergy (Cairo), t. 2015, s. 543928, 2015, doi: 10.1155/2015/543928.
[2] Y. O. Shulpekova i in., „Food Intolerance: The Role of Histamine”, Nutrients, t. 13, nr 9, s. 3207, wrz. 2021, doi: 10.3390/nu13093207.