Produkty bogate w białko
Obecnie istnieje wiele różnych odmian wegetarianizmu. Jednak standardowo taki model żywienia wyłącza z diety tylko mięso i jego przetwory. Oznacza to, że wegetarianin w odróżnieniu od weganina może spożywać ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Dieta odchudzająca wegetariańska powinna więc obfitować w produkty bogate w białko. Ten cenny makroelement znajdziemy na przykład we wspomnianych już wcześniej jajach, rybach, mleku i jego przetworach, ale także w roślinach strączkowych. Mowa tutaj o soi, soczewicy, ciecierzycy czy fasoli. Białko występuje również praktycznie we wszystkich gatunkach orzechów.
Warzywa i owoce
Na diecie wegetariańskiej można spożywać również warzywa i owoce. Bardzo często są one podstawą takiego jadłospisu. Nie może w nim zabraknąć więc marchwi, szpinaku, koperku, selera, kapusty, cebuli, fasolki szparagowej, dyni, cukinii, pomidorów, papryki czy pietruszki. Warzywa i owoce mogą być również dobrym źródłem żelaza. Składnik ten znajdziemy na przykład w brokułach czy suszonych owocach, takich jak figi, czy morele. Warto jednak pamiętać, że aby żelazo lepiej się wchłaniało, potrzebuje odpowiedniej ilości witaminy C. Dlatego spożywanie tych produktów, warto połączyć z jedzeniem cytrusów czy pomidorów.
Tłuszcze na diecie wegetariańskiej
Dieta wegetariańska wyklucza spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Jednak ze względu na to, że nasz organizm potrzebuje wielu składników, które znajdują się właśnie w tłuszczach, nie powinniśmy rezygnować ze spożywania tej grupy produktów, tylko zastąpić je roślinnymi. Wegetarianie mogą więc sięgnąć po oliwę z oliwek, olej lniany, słonecznikowy, rzepakowy, z pestek winogron czy dyni. Zdrowe tłuszcze znajdziemy też w awokado i orzechach.
Co jeszcze jeść na diecie wegetariańskiej?
Na diecie wegetariańskiej warto spożywać pokarmy bogate w wapń, a więc na przykład warzywa o niskiej zawartości szczawianów, takie jak brokuły, kapustę czy jarmuż, produkty na bazie soi, orzechy, nasiona czy fortyfikowane napoje roślinne. Warto spożywać również pokarmy bogate w kwasy omega-3. Te cenne składniki znajdziemy na przykład w oleju lnianym, nasionach chia, orzechach włoskich czy wodorostach. Wegetarianie powinni regularnie badać poziom witaminy B12, ponieważ nieodpowiednio skomponowana dieta często wywołuje u nich niedobory tego składnika.