Czym są infekcje i choroby przenoszone drogą płciową?
Infekcje przenoszone drogą płciową (STI) to szeroka grupa zakażeń, do rozprzestrzenienia których dochodzi podczas stosunku seksualnego. Infekcja może następnie rozwinąć się w chorobę przenoszoną drogą płciową (STD).
Infekcje przenoszone drogą płciową są wynikiem przeniesienia wirusa, bakterii lub pierwotniaka z jednej osoby na drugą. Zazwyczaj do takiej infekcji dochodzi podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczeń. Infekcja może nastąpić już podczas kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą zainfekowanego (w przypadku rzeżączki, chlamydiozy, brodawki lub opryszczki) lub też niezbędna jest wymiana płynów ustrojowych, takich jak krew, wydzielina z cewki moczowej czy nasienie (np. HIV, WZW).
Warto przy tym zauważyć, że choć infekcje i choroby przenoszone drogą płciową atakują głównie narządy płciowe kobiet i mężczyzn, mogą rozszerzać się także na inne obszary ciała. Atakują nierzadko odbyt czy jamę ustną, a w przypadku niektórych infekcji może ulec nawet cały organizm - jak w przypadku wirusa HIV czy kiły.
HIV a inne choroby przenoszone drogą płciową
Badania wskazują, że infekcje przenoszone drogą płciową w znaczący sposób zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia również wirusem HIV. Często infekcje te przebiegają wspólnie, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Warto przy tym pamiętać, że wirus HIV wciąż pozostaje jednym z najczęściej rozprzestrzeniających się drobnoustrojów, zwłaszcza w środowiskach prowadzących nieodpowiedzialne życie seksualne oraz w krajach słabo rozwiniętych.
Jak rozpoznać wiele chorób przenoszonych drogą płciową?
Zazwyczaj choroby przenoszoną drogą płciową w pierwszej kolejności obejmują swoimi objawami genitalia. Są rozpoznawane po pojawieniu się zmian zewnętrznych wokół i na narządach płciowych, takich jak owrzodzenie i wysypka. Często pojawiają się także bóle podczas oddawania moczu oraz śluzowo-ropna lub ropna wydzielina z cewki moczowej. Mogą pojawić się wysypki skórne na innych partiach ciała.
Mężczyźni dodatkowo obserwują u siebie ból podczas stosunku, bóle jąder i bóle podbrzusza. Kobiety mogą doświadczać bólu w trakcie stosunku, krwawienia pomiędzy miesiączkami i po stosunku seksualnym, a także zmian w wydzielinie z pochwy (np. przykrego zapachu, zmienionego koloru) i świądu.
Dlaczego należy jak najszybciej leczyć
Choroby przenoszone drogą płciową powinny być jak najszybciej diagnozowane i leczone, ponieważ mogą zainfekować większe partie organizmu. Co więcej, zwiększają szansę na zakażenie wirusem HIV, a także przyspieszają jego rozwój, co jest niebezpieczne dla życia człowieka.
Dlatego też, jeśli podejrzewasz u siebie taką infekcję, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza ze specjalizacją dermatologia i wenerologia. Pełen pakiet badań i specjalistyczne konsultacje możesz znaleźć na stronie chmielna4.pl, co pomoże ci szybko wykryć i wyleczyć infekcję.