Przyczyny, objawy pleców wklęsłych
Plecy wklęsłe to wada postawy powstająca na skutek pogłębienia lordozy fizjologicznej kręgosłupa i zwiększenia pochylenia miednicy do przodu. Jej najczęstszą przyczyną jest dystrofia mięśniowa, czyli wadliwe napięcia mięśni brzucha, pośladków, grzbietu i kończyn dolnych. W tym przypadku charakterystyczne jest osłabienie mięśni brzucha przy jednoczesnym przykurczu mięśni przykręgosłupowych. Przyczyny lordozy lędźwiowej to również: zbyt sztywna tkanka powięzi, utrzymywanie nieprawidłowej postawy, otyłość, urazy, brak aktywności fizycznej, choroby jak osteoporoza, zaniki mięśni, stany zapalne krążków międzykręgowych itp. oraz wrodzone wady postawy.
Widoczne, charakterystyczne objawy lordozy lędźwiowej to wklęsłe plecy, brzuch wypięty do przodu, wystające pośladki. Objawy ogólnoustrojowe to ból w dolnej części kręgosłupa w wyniku dłuższego siedzenia lub chodzenia, podnoszenia ciężarów, dyskomfort podczas leżenia, silne bóle spowodowane uciskiem na nerwy, ucisk na narządy wewnętrzne, zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca oraz bóle i dyskomfort spowodowane wystającym do przodu brzuchem.
U dzieci ze stwierdzonymi plecami wklęsłymi zaznacza się lędźwiowy odcinek kręgosłupa, wypięty brzuch i uwypuklone pośladki, później pojawiają się dolegliwości bólowe zazwyczaj w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. W części są one wynikiem wady wrodzonej jak np. kręgozmyk mogący powodować ucisk na korzenie nerwowe.
Leczenie pleców wklęsłych
Szczególnie ważne jest możliwie wczesne rozpoznanie lordozy lędźwiowej i podjęcie leczenia. Metoda leczenia zależy od stopnia zaawansowania skrzywienia i rodzaju zdiagnozowanej lordozy. W Szpitalu Carolina leczenie opiera się na rehabilitacji. Dobierane są ćwiczenia rozciągające nadmiernie napięte oraz przykurczone mięśnie przy jednoczesnym wzmacnianiu mięśni osłabionych. Ćwiczenia znoszą efekt dysfonii. Leczenie pomaga przywrócić nawyk prawidłowej postawy ciała, prawidłowego ustawienia stóp, kolan, kręgosłupa i głowy.
Zalecane są zajęcia na basenie, bo opór wody pomaga ukształtować wytrzymałość mięśni. W niektórych przypadkach ze stwierdzonym kręgozmykiem, gdy dochodzi do przemieszczenia kręgów względem siebie, konieczne może być leczenie operacyjne.