Alergia i jej objawy
Jak wygląda reakcja alergiczna? U każdego człowieka, u którego występuje nadwrażliwość na alergeny różnego pochodzenia może ona przybierać zróżnicowane formy. W wielu przypadkach dotyka ona narządu, z którym alergen miał bezpośredni kontakt. Tego rodzaju reakcję alergiczną nazywamy narządowo swoistą. Częstym objawem alergii wywołanej pyłkami roślin czy kurzem są dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych i błony śluzowej, np. nieżyt nosa, łzawienie, kaszel czy duszności.
Osoby uczulone na niektóre składniki pokarmowe bardzo często borykają się z bolesnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nierzadko można wtedy zaobserwować bóle brzucha, wzdęcia, mdłości, a nawet biegunki. W przypadku nadwrażliwości na substancje chemiczne zawarte np. w środkach do prania czy kosmetykach często mamy do czynienia z wykwitami skórnymi, wysypką czy zaczerwienieniem.
Reakcja alergiczna, szybka pomoc w nagłych przypadkach
Każda reakcja alergiczna może mieć różny przebieg. W przypadku, gdy jest on łagodny często wystarczy działanie profilaktyczne i wyeliminowanie czynnika uczulającego. W sytuacji, gdy alergia zaczyna utrudniać nam normalne funkcjonowanie najlepiej umówić się na wizytę lekarską, podczas której specjalista przepisze nam odpowiednie środki neutralizujące reakcję alergiczną. W tym celu nie trzeba wychodzić z domu - można skorzystać z konsultacji z lekarzem online. Dostęp do wykwalifikowanych lekarzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu to duże udogodnienie zwłaszcza gdy objawy alergii nasilają się w czasie weekendu lub wieczorem. W ramach e-wizyty i na podstawie wywiadu medycznego można uzyskać receptę online na leki przeciwalergiczne.
Czym jest alergia?
Alergia to nieprawidłowa reakcja ze strony układu immunologicznego na zetknięcie się z patogenami. U zdrowego człowieka są one ignorowane, natomiast u alergika zostają mylnie rozpoznane jako zagrożenie. Przy pierwszym kontakcie organizmu z alergenem układ odpornościowy zapamiętuje go i przygotowuje się do jego zwalczania poprzez pobudzenie produkcji przeciwciał. Każde kolejne zetknięcie się z alergenem powoduje ostrą reakcję, w wyniku której dochodzi do uwalniania histaminy, substancji odpowiedzialnej za znaczną część objawów związanych z alergią.