Glukoza w ciąży – kiedy należy wykonać to badanie i czemu ono służy?
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej – test obciążenia glukozą wykonywany u kobiet spodziewających się dziecka służy wykryciu cukrzycy ciążowej (lub też kontroli cukrzycy przedciążowej – jeśli taka występowała u pacjentki).
Kiedy wykonuje się krzywą cukrową w ciąży? U pacjentek zdrowych, niemających problemów z glikemią, badanie jest zlecane pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Można zrobić je również wcześniej, jeśli istnieją ku temu wskazania. Wśród nich wyróżnia się cukrzycę rozpoznaną przed ciążą, nieprawidłowe pomiary glikemii na czczo (takie badanie wykonuje się w ciąży co kilka tygodni - rutynowo) lub też nadwagę i otyłość pacjentki czy zbyt szybkie wzrastanie płodu.
Test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa w ciąży) – jak wygląda badanie?
Wiele pacjentek będących w ciąży obawia się przebiegu testu obciążenia glukozą – a zwłaszcza czasu oczekiwania pomiędzy pobraniami krwi, smaku preparatu, który należy przyjąć w trakcie badania oraz reakcji swojego organizmu (niektóre panie po wypiciu roztworu glukozy niestety wymiotują – i z tego względu trzeba przełożyć badanie na inny dzień). Na szczęście obecnie preparaty glukozowe dostępne są w różnych smakach niwelujących uczucie mdłości, a same pacjentki mogą pomiędzy procedurami odpoczywać w przychodni w wyznaczonych dla nich miejscach. Jak wygląda przygotowanie do badania? Przede wszystkim wykonuje się je u osoby zdrowej, dlatego kobiety z objawami infekcji wirusowych (czy innych chorób) będą musiały przełożyć wizytę. W przeddzień pobrania krwi należy dobrze się wyspać, nie przemęczać się, a o poranku stawić się w przychodni na czczo.
Sama procedura wykonywania testu obciążenia glukozą trwa około 2-3 godzin. Pierwszy etap to pobranie pierwszej próbki krwi, z której oznacza się poranny poziom glukozy na czczo. Później ciężarna musi wypić roztwór glukozy (otrzymuje się go w przychodni lub trzeba samodzielnie kupić go w aptece). Płyn jest bardzo słodki i ma objętość około 300 mililitrów. Tak, jak zostało to wspomniane, niektóre kobiety odczuwają w trakcie jego spożywania mdłości. Aby temu zapobiec, warto dodać do roztworu sok z cytryny lub kupić w aptece glukozę smakową.
Po godzinie od wypicia glukozy znów pobiera się krew i to samo następuje po 120 minutach od drugiego pobrania. W ten sposób można oznaczyć dynamikę wzrostów i spadków glukozy we krwi.
Glukoza w ciąży – normy
U kobiet oczekujących dziecka podstawą do rozpoznania cukrzycy ciążowej jest uzyskanie następujących wyników testu obciążenia glukozą:
- poziom glukozy na czczo – powyżej 100 mg/dl;
- poziom glukozy po 1 godzinie od przyjęcia roztworu – powyżej 180 mg/dl;
- poziom glukozy po 2 godzinach od przyjęcia roztworu – powyżej 145 mg/dl.
Jeśli wszystkie 3 wyniki plasują się poniżej przywołanych norm, wówczas u ciężarnej nie diagnozuje się cukrzycy. W przypadku wykrycia tej choroby leczeniem pierwszego rzutu jest praktykowanie odpowiedniej diety oraz zachowanie umiarkowanej aktywności fizycznej na co dzień. Więcej informacji o badaniu OGTT w ciąży znajduje się tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/badania/glukoza-w-ciazy.
Źródła:
1. E. Wender-Ożegowska, D. Bomba-Opoń, J. Brązert, Z. Celewicz, K. Czajkowski, P. Gutaj i inni, Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą [w:] Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5
2. J. Sieradzki, E. Płaczkiewicz-Jankowska, Cukrzyca rozpoznana podczas ciąży [w:] Interna - Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej, dostęp online, aktualizacja: 10.08.2023
3. Mgr J. Furman, dr hab. n. med. B. Łabuz-Roszak, Cukrzyca u kobiet w ciąży [w:] Medycyna Praktyczna, 28.11.2018
4. Prof. dr hab. n. med. E. Otto-Buczkowska, Cukrzyca u kobiet w ciąży [w:] Medycyna po Dyplomie 02/2021
Reklama.