Ostropest plamisty - owoc, może być też w postaci nalewki. Zioło to często podaje się w połączeniu z innymi ziołami żółciopędnymi. Czasem są stosowane także liście.
Składnik leczniczy Ostropestu plamistego zawiera zespół flawonolignanów - sylibina, sylichrystyna oraz sylidionina. Składnikiem leczniczym jest również sylimaryna, która wpływa ochronnie na miąższ wątroby. Liście Ostropestu plamistego zawierają podobne składniki jak owoc. Badania naukowe wykazały że składnik o nazwie sylimaryna stosowany w dawce około 140 mg 3 razy dziennie w dużym stopniu zmniejsza śmiertelność u chorych cierpiących na marskość wątroby, wywołaną np. chorobą alkoholową.
Ponadto inny składnik sylibina zastosowana dożylnie działa jako antidotum amanrtyny i faloidyny w wypadkach zatrucia muchomorem sromotnikowym. Wczesne podanie do 48 godz. może zapobiec śmiertelnemu zatruciu.
Korzyści ze stosowania Ostropesu plamistego.
Działanie Ostropestu plamistego: znosi, hamuje działanie substancji, które powodują marskość lub martwicę wątroby oraz ma działanie przedwrodnikowe i regenerujące miąższ wątroby. Ostropest wpływa na zmniejszenie stężenia lipidów we krwi.
Ostropest plamisty znosi dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym. Nalewka ułatwia wydzielanie żółci i łagodzi skurcze. Napar natomiast jest zalecany w lekkich zaburzeniach trawienia i w zaburzeniach wydzielania żółci. Ostropest jest stosowany uzupełniająco w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby i marskości wątroby. Można go łączyć z innymi ziołami takimi jak glistnik jaskółcze ziele czy orcza boldo.
Ostropest Witalny - wskazania:
Stany rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak:
- długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzyba,
- zaburzenia czynności wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym,
- wirusowe zapalenie wątroby typu C, (wspomagająco),
- zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, jak również przy endometriozie, która jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u kobiet,
- kamica żółciowa (profilaktycznie i leczniczo),
- do ochrony wątroby u osób z chorobą alkoholową i u przechodzących leczenie odwykowe,
- zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie
- zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby lub ostremu żółtemu zanikowi wątroby,
- marskość wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe wątroby,
- niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i odbijanie,
- chroni miąższ wątroby i nerek przed niszczącym działaniem trucizn,
- powstrzymanie krwawień: z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych oraz przy przedłużonym miesiączkowaniu,
- bóle głowy typu migrenowego, obniżone ciśnienie krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej,
- łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą.
Przeciwwskazania: brak
Działania niepożądane: w zalecanych dawkach leczniczych Ostropest nie wykazuje działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu