Metoda Billingsów – naturalny sposób planowania ciąży
Powitanie na świecie upragnionego maluszka jest ogromnym wydarzeniem w życiu każdego rodzica. Jednak zanim do niego dojdzie, razem z partnerem musisz zaplanować poczęcie pociechy. Przyda Ci się przy tym metoda Billingsów, która obok testów owulacyjnych i badania temperatury ciała jest jednym z naturalnych sposobów planowania rodziny.
Choć przez wiele kobiet stosowana jest jako naturalna antykoncepcja, metoda Billingsów dobrze sprawdza się w trakcie starania się o malucha. Opracowana przez lekarza Johna Billingsa i rozpropagowana przez jego żonę Evelyn, polega na obserwacji śluzu w przedsionku pochwy – jego ilości, wilgotności i konsystencji[1]. Pomiary wykonuje się zawsze o stałej porze (rano lub wieczorem) oraz w określonych warunkach, a fazy cyklu dzieli się m.in. na:
- okres niepłodności przedowulacyjnej – rozróżniany na suchy (bez wydzieliny) oraz mokry (w szyjce macicy można wyczuć niewielką ilość lepkiego śluzu).
- początek dni płodnych – wydzielina staje się rzadsza i śliska, po dotknięciu ciągnie się i przypomina białko jaja kurzego.
- szczyt płodności – w ten dzień kobieta odczuwa zwiększoną wilgotność w przedsionku pochwy, a śluz może być zabarwiony na czerwono lub brązowo.
- okres niepłodności poowulacyjnej – rozpoczyna się w momencie, gdy wydzielina jest lepka, gęsta oraz sucha; trwa aż do rozpoczęcia miesiączki[2].
Metoda Billingsów wymaga dobrej znajomości swojego ciała, a na początku – sporządzania dokładnych notatek. W stosowaniu metody Billingsów wspomogą Cię dodatkowo inne naturalne metody planowania rodziny. Jedną z nich jest kalkulator dni płodnych, który umożliwia przewidzieć prawdopodobny termin wystąpienia owulacji. Więcej informacji o kalkulatorze znajdziesz na: https://mamadha.pl/kalkulatory/kalkulator-dni-plodnych
Obliczanie dni płodnych w metodzie Billingsów
Metoda Billingsów nic nie kosztuje i – w przeciwieństwie do niektórych metod kontrolowania ciąży – nie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Może być stosowana przez kobiety w każdym wieku, sprawdzi się także w przypadku nieregularnych cyklów czy okresie laktacji. Zaletą metody jest to, że z jej pomocą możesz określić wystąpienie owulacji z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Jak już wspomniano, metoda Billingsów wymaga od przyszłej mamy dokładnych obserwacji ciała, a także zapisywania swoich spostrzeżeń. Istotne jest to, aby w notatniku znalazły się takie informacje jak:
- kolor, konsystencja i wygląd śluzu;
- odczucia wilgotności lub suchości.
Wszystkie uwagi możesz zawierać w specjalnej tabelce obserwacji (przykładowe znajdziesz w przeglądarce internetowej), a w sporządzaniu obserwacji wspomogą Cię symbole płodności lub niepłodności oraz podziałka z dniami miesiąca.
W metodzie Billingsów liczy się regularność i sumienność. Dlatego, jeżeli chcesz rozpocząć starania o maluszka, ale pragniesz zrobić to świadomie, stosuj się do wszystkich wskazówek i zaleceń obliczania dni płodnych. Z pomocą opisywanej metody określisz, kiedy prawdopodobnie będziesz mieć owulację, a szanse na poczęcie dziecka będą największe.
Reklama.
Źródła:
- Dębski Romuald, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, https://core.ac.uk/download/pdf/268473734.pdf (dostęp: 13.07.2023);
- https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/metoda-billingsow-jak-stosowac-metode-obserwacji-sluzu-szyjkowego-aa-p7xf-XijB-bFmE.html#metoda-billingsow-kiedy-wspolzyc (dostęp: 13.07.2023).
[1] Na podstawie: