Przyczyny trądziku
Wypryski i zaskórniki otwarte oraz zamknięte mogą być spowodowane wieloma czynnikami - zaczynając od predyspozycji genetycznych, przez tłustą lub mieszaną produkującą za dużo sebum i problematyczną cerę, źle dobraną pielęgnację, niezdrowy styl życia, stres, naruszoną barierę hydrolipidową aż do trądziku na tle hormonalnym. Stany zapalne leczy się na różne sposoby w zależności od podłoża i miejsca występowania. Łagodniejsze formy trądziku da się redukować samodzielnie w domu, jednak przy ostrzejszej postaci zalecana jest wizyta u specjality i profesjonalne leczenie.
Dobranie leczenia - dermatolog Wrocław
Nawet z pozornie niewielkimi zmianami skórnymi warto wybrać się do dermatologa w celu ustalenia jakie składniki będą bezpieczne do stosowania i po skierowanie na podstawowe badania. Często trądzik jest jedynie objawem poważniejszych problemów, na przykład z gospodarką hormonalną i nie należy go lekceważyć.
Leczenie trądziku
Zazwyczaj trądzik wymaga leczenia skojarzonego - połączenia odpowiednich leków, pięlęgnacji zawierającej składniki aktywne dobrane do problemów skóry i diety złożonej z produktów, które nie zaostrzają stanu zapalnego skóry. Leczenie farmakologiczne będzie obejmowało włączenie maści na receptę oraz leków doustnych takich jak antybiotyki czy tabletki zawierające syntetyczną pochodną witaminy A (izotretynoinę). Zabiegi zalecane przy trądziku to złuszczające i oczyszczające kwasy, kuracje dermapenem z zastosowaniem serum dobranego przez kosmetologa lub dermatologa wykonującego zabieg oraz laser na trądzik. Ostatni sposób działa bardzo wszechstronnie i za pomocą różnego rodzaju wiązek światła laserowego wysyłanych wgłąb skóry niweluje jej problemy. Laser stosowany przy leczeniu trądziku ograniczy produkcję sebum wydzielanego przez skórę, obkurczy pory i zniweluje ich widoczność, wygładzi skórę, zniszczy bakterie przyczyniające się do występowania trądziku i odkazi skórę. Pomoże on również zredukować blizny potrądzikowe i zwiększy produkcję kolagenu. Poprzez działanie skierowane do głębszych warstw skóry poprawi nie tylko jej wygląd, ale też kondycję. W medycynie estetycznej do leczenia trądziku wykorzystywane są głównie:
— lasery frakcyjne, które wywołują kontrolowane uszkodzenie skóry aby pobudzić naturalne procesy naprawcze skóry i tworzenie nowych włókien kolagenowych,
— lasery działające na dwóch różnych długościach fal, które niwelują przyczyny trądziku i spłycają blizny przy jednoczesnym liftingu i peelingu laserowym.
Usuwanie przebarwień po trądziku
Laserowe usuwanie przebarwień pobudza przebudowę struktur skóry, zmuszając ją do intensywnej regeneracji i odsłonienia nowej warstwy naskórka. Światło lasera najpierw rozgrzewa komórki barwnikowe i je uszkadza, aby potem mogły one zostać wydalone z organizmu. Następnie skóra złuszcza się i goi przez kilka dni. Na początku przebarwienie może delikatnie pociemnieć, ale finalnie blednie i znika. Zabieg laserowego usuwania przebarwień pozwala na pozbycie się zarówno płytkich, jak i głębokich zmian pigmentacyjnych po trądziku, melasmy oraz plam soczewicowatych. Usuwanie przebarwień nie jest bolesnym procesem - pacjent odczuwa delikatnie ciepło, ale znieczulenie nie jest konieczne. Cała procedura trwa od 15 do 30 minut w zależności od wielkości obszaru, z którego usuwane są przebarwienia. Czasem konieczne jest wykonanie serii zabiegów by skutecznie usunąć wszystkie uciążliwe zaburzenia pigmentacyjne. Po zabiegu zalecane jest używanie kremu z wysokim filtrem (SPF 50), nie ma jednak przeciwwskazań do nakładania makijażu ani okresu rekonwalescencji. Nie należy opalać się, korzystać z sauny i basenów oraz zbyt intensywnie ćwiczyć.
Artykuł wspierany merytorycznie dzięki uprzejmości https://medicus.com.pl/