Czym są wiertła dentystyczne?
Wiertła dentystyczne to precyzyjne narzędzia, które mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, węglik spiekany czy diament syntetyczny. Tego rodzaju narzędzia mogą mieć różne kształty główek, tekstury i rozmiary. W zależności od potrzeby lekarz stomatolog może wybrać rodzaj wiertła, służący do konkretnego zastosowania, np. do borowania zęba. Instrumenty dentystyczne można mocować na różne urządzenia, takie jak prostnica, kątnica lub turbina
Wiertła stomatologiczne to bardzo ważne narzędzia pracy dentysty. Umożliwiają lekarzowi skuteczne i komfortowe leczenie zębów w wielu procedurach dentystycznych.
Jakie są rodzaje wierteł stomatologicznych?
Na rynku dostępne są różne rodzaje nowoczesnych instrumentów, mających niebagatelny wpływ na jakość leczenia. Do najczęściej wykorzystywanych w stomatologii wierteł dentystycznych należą:
-
wiertła diamentowe - narzędzia najwyższej jakości, które cechują się bardzo dobrą trwałością i wytrzymałością,
-
wiertła z węglików spiekanych - instrumenty o wysokiej żywotności i wydajności, idealne do pracy na wyższych obrotach,
-
wiertła stalowe - narzędzia, które pracują wolniej, ale nie nagrzewają się szybko. Dzięki temu można je wykorzystać do prac wolnoobrotowych.
Wiertła dentystyczne oferują bardzo szerokie, wręcz nieograniczone możliwości zastosowań.
Zastosowanie wierteł stomatologicznych
Wiertła dentystyczne w zależności od rodzaju są wykorzystywane do najróżniejszych zabiegów stomatologicznych. Narzędzia z diamentem nasypowym mają bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie. Można nimi wygładzać powierzchnię zębów, usuwać próchnicę ze szkliwa, opracowywać twarde tkanki, stosować do precyzyjnych cięć.
Wiertła z węglików spiekanych świetnie się sprawdzą do cięcia zębiny, usuwania starych wypełnień i przygotowania zębów do wypełnień.
Wiertła stalowe doskonale się nadają do wykonania zagłębień retencyjnych i usuwania próchnicy.
Wiertła stomatologiczne to narzędzia rotacyjne, którymi można szlifować, ciąć, usuwać twarde krawędzie zęba czy twarde i miękkie tkanki. Takie instrumenty są niezbędne w każdym gabinecie stomatologicznym.