Dlaczego warto dbać o zdrowe dziąsła?
Nie każdy jest świadomy tego, jak wyglądają zdrowe dziąsła i jak objawiają się ich choroby. Większość z nich zaczyna się łagodnie i zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach. Z tego powodu łatwo można przeoczyć pierwsze symptomy schorzenia i pozwolić mu się rozwijać.
Niestety, wciąż bagatelizuje się objawy takie jak nieświeży oddech, zaczerwienienia i opuchlizna dziąseł, cofające się dziąsła czy krwawienie. Z biegiem czasu dolegliwości mogą przekształcić się w zapalenie przyzębia – chorobę, w której bakterie rozwijają się poniżej linii dziąseł. Niszczą one okoliczne tkanki, w tym także kości, w których umocowane są zęby.
Brak dbania o dziąsła ma także duży wpływ na ogólny stan zdrowia. Ciężkie choroby dziąseł mogą przyczyniać się do powstania stanu zapalnego w całym ciele. Zwiększa to ryzyko udaru mózgu, a także licznych chorób serca. Co więcej, jeśli nie masz zdrowych dziąseł, musisz liczyć się także z częstszymi i nawracającymi infekcjami dróg oddechowych – w skrajnych przypadkach może to być nawet zapalenie płuc.
Oczywiście nie możesz też pomijać estetyki uśmiechu. Choroby dziąseł bardzo często prowadzą do utraty zębów, a to z kolei do obniżonej samooceny, złego samopoczucia i problemów w kontaktach społecznych. Naprawdę chcesz tak ryzykować?
Jak dbać o zdrowe dziąsła? 7 przydatnych wskazówek
Co zrobić, aby na długo zachować zdrowe dziąsła? Najważniejsza jest profilaktyka. Obejmuje ona zarówno specjalistyczne zabiegi stomatologiczne (np. scaling, piaskowanie, kiretaż), jak i metody domowe. Dobrze sprawdzają się też dostępne w aptece bez recepty maści i żele przeciwzapalne lub regenerujące śluzówkę.
Najważniejsze jest jednak to, by regularnie usuwać płytkę bakteryjną, która jest najczęstszą przyczyną chorób dziąseł i przyzębia. Skorzystaj z prostych wskazówek, które pozwolą Ci zachować zdrowe zęby i dziąsła.
- Szczotkuj zęby za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty.
- Nie zaniedbuj czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł. Pomoże Ci w tym nić dentystyczna lub specjalna szczoteczka. Początkowo możesz odczuwać pewien dyskomfort w jamie ustnej, a dziąsła mogą być podrażnione. Nie jest to jednak powód, by zaprzestać nitkowania.
- Jeśli często przytrafiają Ci się podrażnienia dziąseł, stosuj specjalne łagodzące płyny do płukania ust lub płukanki ziołowe.
- Regularnie odwiedzaj swojego stomatologa i wykonuj higienizację jamy ustnej, która pozwoli Ci pozbyć się szkodliwego biofilmu.
- Wprowadź zbilansowaną dietę i ogranicz spożywanie słodkich pokarmów i napojów.
- Rzuć palenie lub przynajmniej je ogranicz. Palacze są zdecydowanie bardziej narażeni na rozwój chorób dziąseł.
- Stosuj łagodne środki do mycia zębów i pielęgnacji jamy ustnej.
Wybierz skuteczne preparaty do higieny jamy ustnej i specjalistycznej ochrony dziąseł!
Aby zachować zdrowe dziąsła, musisz zadbać także o to, by środki higieniczne do mycia zębów i płukania jamy ustnej nie podrażniały delikatnych tkanek miękkich. Specjalistyczne preparaty do ochrony dziąseł – takie jak linia GUM® PAROEX® – zawierają substancje, które zarówno łagodzą podrażnienia oraz wspierają regenerację dziąseł, jak i zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej powodującej stany zapalne.
Właściwe środki do higieny jamy ustnej na zdrowe dziąsła powinny:
- regenerować dziąsła i łagodzić stany zapalne – w tym celu używa się m.in. ekstraktu z aloesu, witaminy E oraz prowitaminy B5;
- zawierać wzmacniający szkliwo zębów fluor;
- zawierać środki utrudniające odkładanie się płytki nazębnej – np. izomalt;
- być bezalkoholowe.
Tak skomponowana pielęgnacja dziąseł nie jest wymagająca. To najlepszy sposób, aby zachować zdrowe dziąsła i zapobiegać poważnym problemom. Leczenie dziąseł nie jest łatwe, a niektóre choroby – np. paradontoza – są wręcz niewyleczalne. Lepiej więc im zapobiegać i zaoszczędzić sobie wysiłku, stresu i sporych wydatków.