Torbiel Bakera jest w większości przypadków objawem poważniejszego schorzenia mającego miejsce w kolanie. U osób dorosłych najczęściej ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu, u dzieci przyczyny powstawania torbieli są niejasne. Jest zmianą nienowotworową, nie ulega zezłośliwieniu.
Jakie są objawy torbieli Bakera?
Torbiel Bakera jest to zgrubienie owalne, w formie guzka, widoczne i wyczuwalne pod kolanem. Pacjenci najczęściej mają uczucie wypełnienia przeszkadzającego pod kolanem. W dole kolanowym pojawia się zazwyczaj niebolesny guzek, czasem okolica torbieli staje się nadmiernie ucieplona, zaczerwieniona, może pojawić się bolesność kolana. Objawy te świadczą o stanie zapalnym. Z czasem torbiel powiększa się, ból może nasilać się pod wpływem chodzenia, utrudnione może być zginanie kończyny w kolanie.
Na skutek obecności torbieli w dole podkolanowym pojawiają się drętwienia łydki spowodowane uciskiem torbieli na otaczające ją nerwy i naczynia krwionośne. Objawy mogą być specyficzne dla chorób, które torbiel wywołały. W przypadku uszkodzenia łąkotki to przeskakiwanie w stawie, w przypadku chorób reumatologicznych to opuchnięcie kolana, w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych to ból całego kolana i inne.
W przypadku pęknięcia torbieli Bakera pojawia się nagły ból z tyłu kolana, obrzęk i zasinienie łydki. Torbiel Bakera ma tendencje do samoistnego ustępowania, jednak może pod wpływem wysiłku fizycznego pęknąć i w rezultacie spowodować nagły ból oraz obrzęk łydki ustępujący w ciągu kilku lub kilkunastu dni.
Jakie są metody leczenia torbieli Bakera
W przypadku torbieli Bakera postepowanie zasadniczo jest podobne jak w przypadku ganglionu. Obserwacja, badanie USG, podawanie leków przeciwzapalnych i ewentualne nakłucie pod wykonywane kontrolą USG, ze względu na bliskość struktur naczyniowo-nerwowych, w celu opróżnienia torbieli.
W przypadkach torbieli Bakera u dzieci podawanie steroidów i nakłucia są jednak całkowicie nieskuteczne, już po kilku dniach obserwuje się wznowy. W Szpitalu Carolina do leczenia operacyjnego kwalifikuje się pacjentów z bólami lub ograniczeniem zgięcia stawu kolanowego. Zobacz: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/guzy-narzadu-ruchu/torbiel-bakera-torbiel-podkolanowa/.