Takie dolegliwości mogą wywoływać irytację, a niekiedy wręcz upośledzać wykonywanie codziennych obowiązków. Przy dużym nasileniu objawów, konieczne może być stosowanie leków przeciwbólowych. Jednak bólu zęba nie powinno się bagatelizować, szczególnie jeśli jest on długotrwały, bardzo silny lub towarzyszą mu inne objawy. Skąd bierze się ból zęba?
Nagły ból zęba – jak sobie z nim poradzić?
Pojawiający się nagle dotkliwy ból zęba jest wskazaniem do bezzwłocznej konsultacji ze stomatologiem. Doraźnie można zastosować leki przeciwbólowe. Te silniejsze są wydawane jedynie z przepisu lekarza. Aby szybko uzyskać taki dokument, można skonsultować się z PlusRecepta - Recepty online. Lekarz wystawiający taką receptę przepisze odpowiedni preparat i zaleci dawkowanie.
Ból zęba przy jedzeniu ciepłych lub zimnych potraw
Jedną z częstszych dolegliwości stomatologicznych jest nadwrażliwość. Objawia się ona silnym i przeszywającym, ale krótkotrwałym bólem pojawiającym się podczas spożywania ciepłych, lub zimnych posiłków. Wiele osób zastanawia się, co na ból zęba sprawdzi się w takim przypadku. Zwykle polecane są specjalistyczne pasty i płukanki do zębów, które zawierają składniki zmniejszające nadwrażliwość. Takie preparaty mogą być bardzo skuteczne, szczególnie jeśli używa się ich regularnie.
Przyczyny nadwrażliwości zębów mogą być bardzo różne – od odsłoniętych szyjek zębowych, po uszkodzenia szkliwa, czy nawet próchnicę. Dlatego, jeśli nadwrażliwość nie mija po zastosowaniu polecanych preparatów, to należy skonsultować się ze specjalistą.
Czy próchnica zawsze boli?
Bóle zębów bardzo często oznaczają także, że w jamie ustnej rozwija się próchnica. Charakterystycznym jej objawem jest nasilanie się dolegliwości po spożyciu pokarmów bogatych w cukry. Wielu pacjentów zwleka z wizytą u stomatologa, jednak takie postępowanie prowadzi do pogłębienia problemu i może skutkować nawet utratą zęba.
Należy też pamiętać, że zmiany związane z próchnicą nie zawsze powodują dolegliwości bólowe. Dlatego bardzo ważne jest regularne odbywanie przeglądów stomatologicznych.
Ból dziąsła – co może oznaczać?
Zdarza się, że źródłem bólu nie jest sam ząb, a raczej otaczające go dziąsło. W takich przypadkach przyczyną pojawienia się objawów może być np. zapalenie dziąseł bądź ich mechaniczne uszkodzenia. Silny ból, nasilający się podczas dotyku może być też objawem powstania kieszonki dziąsłowej, czyli szczeliny pomiędzy brzegiem dziąsła, a jego przyczepem zlokalizowanym w pobliżu szyjki zęba. Na skutek gromadzących się w niej zanieczyszczeń i bakterii może dojść do rozwoju stanu zapalnego, któremu towarzyszy tkliwość i ból.
W takim wypadku konieczna jest wizyta u stomatologa, który oczyści kieszonkę i zastosuje odpowiednie leczenie. Obecność kieszonek dziąsłowych warto skonsultować z dentystą, konieczne jest też wdrożenie specjalistycznych zabiegów higienizacji zębów i regularnego usuwania kamienia nazębnego.