W miejskim programie in vitro uzyskasz dofinansowanie najczęściej tylko do jednego cyklu
Niektóre miasta zwiększyły tę liczbę do 3. cykli, jeśli pierwsza lub druga próba nie zakończyła się sukcesem. Dofinansowaniem objęte są wszystkie najważniejsze etapy procedury in vitro, w tym:
-
Punkcja jajników,
-
Odpowiednie przygotowanie nasienia oddanego wcześniej przez partnera pacjentki,
-
Zapłodnienie in vitro oraz monitorowanie rozwoju zarodka,
-
Przetransferowanie zarodka do dróg rodnych kobiety,
-
Zamrożenie zarodków, które nie zostały wykorzystane w trakcie procedury (witryfikacja).
Program in vitro Warszawa – czy w tym mieście również można starać się o dofinansowanie?
Klinika Gyncentrum realizuje programy in vitro w wielu polskich miastach, w których osiąga bardzo wysoki wskaźnik skuteczności, sięgający nawet 80% już po pierwszym cyklu leczenia! O dofinansowanie in vitro w klinice Gyncentrum mogą starać się mieszkańcy takich miast, jak: Wrocław, Kraków, Mysłowice, Zawiercie, Sosnowiec, Częstochowa, Radom, Radomsko, Lublin oraz Pyskowice. Być może już niebawem do tego grona dołączą również mieszkańcy Warszawy.
Program in vitro dofinansowanie – kto może liczyć na refundację?
Dofinansowanie in vitro jest przeznaczone dla par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, zamieszkujących na terenie miasta, w którym starają się o refundację.
W przypadku pań obowiązuje zwykle przedział wiekowy 20-42 lata. Para musi też przejść kwalifikację lekarską, podczas której lekarz bierze m.in. pod uwagę poziom hormonu AMH w organizmie kobiety. Są to oczywiście ogólne kryteria, które powtarzają się we wszystkich programach. Samorządy mogą jednak przyjąć własne wymogi, wykraczające poza wyżej wymienione. Dlatego przed złożeniem wniosku o dofinansowanie in vitro, warto dobrze zapoznać się z zasadami naboru do programu w konkretnym mieście.
Rządowy program dofinansowania in vitro rusza już w czerwcu!
Nie tylko samorządy podejmuje działania mające na celu wsparcie par bezskutecznie starających się o dziecko. Planowany na czerwiec 2024 roku rządowy program in vitro ma na celu zwiększenie dostępności do procedury zapłodnienia pozaustrojowego, poprzez sfinansowanie kosztów jej realizacji z budżetu państwa. Szczegóły programu nie są jeszcze znane, jednak można się spodziewać, że poprawi on sytuację wielu par w Polsce, które bez finansowego wsparcia nigdy nie miałyby szansy zostać szczęśliwymi rodzicami.
Podsumowując, dofinansowanie do in vitro to nie tylko wsparcie finansowe, ale także nadzieja dla wielu par, które dotychczas nie mogły sobie pozwolić na skorzystanie z tej formy leczenia. Dzięki programom miejskim i rządowym coraz więcej osób może spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie. Samorządy wychodzą naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców, pokrywając część kosztów związanych z leczeniem. Z kolei w czerwcu tego roku rusza rządowy program in vitro, który swoim zasięgiem ma objąć już cały kraj.