Palec trzaskający – skąd się bierze?
Istnieje wiele różnych czynników wpływających na rozwinięcie się tego schorzenia. Najczęściej jednak jest ono następstwem ciągłego przeciążenia mięśni, dlatego cierpią na nie osoby pracujące w konkretnych zawodach, na przykład robiące na drutach czy grające na instrumentach. Powtarzanie cały czas tego samego ruchu sprawia, że mięśnie i ścięgna w danym miejscu stają się ciągle napięte, co prowadzi do ich przeciążenia, a w efekcie do stanu zapalnego. Przyczyną palca trzaskającego mogą być też przewlekłe choroby, w szczególności cukrzyca oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Niekiedy stan chorobowy związany jest z urazem lub stłuczeniem dłoni. Chorobę diagnozuje się głównie u osób po 40 roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czym się objawia?
Za typowe objawy uznaje się utworzenie guzka na podstawie palca po jego zewnętrznej części. Jest on bolesny przy dotyku i utrudnią wykonywanie codziennych czynności. Choroba uniemożliwia płynne poruszanie palcem, zwłaszcza jego swobodne prostowanie i zginanie – ruchom tym mogą nawet towarzyszyć charakterystyczne trzaski. W zaawansowaniu stopniu obserwuje się całkowitą blokadę palca, która prowadzi do trwałego przykurczu. Czasami stwierdza się również opuchliznę.
Diagnoza i leczenie palca trzaskającego
Aby, stwierdzić, że przyczyną bólu jest trzaskający palec, należy udać się do lekarza. W zależności od stopnia zaawansowania choroby przyjmuje się różne metody leczenia – u młodych osób zazwyczaj wystarczająca jest rehabilitacja oraz stosowanie przeciwzapalnych środków farmakologicznych. Jeżeli jednak dojdzie już do ograniczenia ruchomości palca, może być konieczne unieruchomienie go na kilka tygodni. Gdy nie przynosi to rezultatów, prawdopodobnie konieczne jest wykonanie operacji chirurgicznej, podczas której lekarz przycina pochewkę włóknistą ścięgna, przywracając ruchomość palca. Operacja taka trwa kilkadziesiąt minut i wykonywana jest w miejscowym znieczuleniu. W czasie okresu rekonwalescencji niezbędne jest noszenie ręki na temblaku – przynajmniej przez miesiąc.