Co powinieneś wiedzieć o uzależnieniu od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu to niebezpieczna, ale i bardzo podstępna choroba, która znacząco obniża komfort życia chorego oraz osób w jego bliskim otoczeniu, a nawet może prowadzić do śmierci. Jej diagnoza jest o tyle skomplikowana, że trudno jest określić, od jakiego momentu można zacząć mówić o uzależnieniu. Wbrew pozorom, alkoholik to nie tylko osoba, która lubi spędzać czas pod osiedlowym sklepem monopolowym, ale coraz częściej wykształceni i bogaci ludzie sukcesu, którzy ukrywają swoje uzależnienie – nierzadko, nawet przed najbliższymi członkami rodziny. Udzielenie pomocy takim osobom jest bardzo trudne.
Kiedy w ogóle można mówić o uzależnieniu od alkoholu? Z medycznego punktu widzenia jest to stan psychiczny wynikający z interakcji pomiędzy środkiem uzależniającym, a organizmem człowieka. Charakteryzuje się zmianą zachowania oraz silną potrzebą zażycia danego środka, co wynika z chęci doznania wpływu tej substancji na psychikę. Osoba cierpiąca na tę chorobę traci kontrolę nad ilością spożywanych trunków oraz pod ich wpływem zachowuje się w sposób wykraczający poza ramy normalnego postępowania. Uzależnienie od alkoholu rozwija się latami, powoli prowadzi do wielu schorzeń psychicznych i fizycznych, a w rezultacie nawet do śmierci.
Choroba alkoholowa – diagnoza i leczenie
Do najważniejszych objawów alkoholizmu zalicza się poczucie przymusu zażywania napojów alkoholowych, brak kontroli nad ich spożyciem oraz syndrom odstawienia. Chorzy z czasem mają coraz wyższą tolerancję na alkohol oraz zażywają go mimo wyraźnych dowodów, że jest dla nich szkodliwy, przyczyniając się do poważnych schorzeń takich jak uszkodzenie wątroby czy funkcjonowania poznawczego oraz stanów depresyjnych. Jeżeli objawy te występują około roku, uznaje się, że osoba jest uzależniona od alkoholu i wymaga leczenia.
Leczenie uzależnienia od alkoholu polega przede wszystkim na stosowaniu środków farmakologicznych oraz psychoterapii uzależnień – jej celem zachowanie trwałej abstynencji oraz poprawia fizycznego i psychicznego zdrowia pacjenta. Na tego typu zajęciach uczy się jak rozwiązywać codzienne problemy społeczne i emocjonalne.