Niestrawność niejedno ma imię
Rozstrój żołądka objawia się bólem brzucha, pieczeniem w gardle, wzdęciami, a czasem nawet wymiotami. Niestrawność wiąże się również z nieprzyjemnymi skurczami żołądka i „przelewaniem się” treści pokarmowej w jelitach. Za nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego może odpowiadać również stres i życie w ciągłym napięciu. Oprócz tych czynników należy wymienić także brak snu i jedzenie posiłków w pośpiechu dużymi kęsami. To wszystko może wpływać na rozregulowanie pracy żołądka. Produkowany w nadmiarze kwas solny drażni błonę śluzową żołądka i przełyku, przez co pojawia się ból i refluks żołądkowo-przełykowy.
Jak sobie radzić z niestrawnością?
Przede wszystkim wyeliminuj ze swojej diety posiłki ciężkostrawne. Ogranicz słodycze i produkty wysoko przetworzone. Zrób testy alergiczne, które pomogą Ci wykryć ewentualną nietolerancję pokarmową. Wiele osób nie wie, że ma problem, który można rozwiązać bardzo szybko – zmieniając przyzwyczajenia żywieniowe.
Swoje posiłki spożywaj powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Staraj się jeść częściej, a w mniejszych ilościach. Nie zaniedbuj odpoczynku i snu, bo to bardzo ważne aspekty wpływające na pracę całego organizmu. Żołądek, tak jak i Ty musi się zrelaksować i mieć czas na procesy trawienne. Czynniki stresogenne wpływają na zaburzenie pracy żołądka, dlatego tylko dobry odpoczynek pomoże Ci zminimalizować napięcie.
Kolejna rada związana jest z aktywnością fizyczną. Ruch powoduje lepszą pracę jelit, co w następstwie przekłada się na szybsze trawienie. Jeśli masz problemy z zaparciami trening na świeżym powietrzu lub gimnastyka w domu pomoże Ci pozbyć się tej dolegliwości. Podczas wysiłku wytwarzają się hormony szczęścia endorfiny, które już po 20 minutach ćwiczeń wpływają na poprawienie emocji!
Domowe sposoby na niestrawność – warto spróbować
Czasami trzeba zajrzeć do domowej apteczki lub zielnika, aby odkryć ich bezcenne działanie na zdrowie. Stosowanie suszu ziołowego pomoże Ci uspokoić pracę serca i wpłynie na poprawę trawienia. Wśród wielu różnych roślin, które dobroczynnie działają na układ pokarmowy, jak i nerwowy znajduje się m.in. rumianek czy melisa. Natomiast typowo na problemy z żołądkiem pomogą takie zioła jak koper włoski lub kmin.
Jeśli jednak domowe sposoby okażą się niewystarczające, wtedy sięgnij po produkty apteczne. Jest to np. dostępny bez recepty Rennie, którego aktywne składniki działają bezpośrednio w żołądku. Rozpuszcza sole mineralne i zamienia nadmiar soku żołądkowego w wodę. Oprócz tego preparatu jest jeszcze dużo innych leków, które wspierają leczenie niestrawności.
Połączenie tych kilku elementów – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, zioła i pozytywne nastawienie na pewno pomoże Ci walczyć z niestrawnością.