Olej z wiesiołka na alergię – czy działa?
Zastanawiając się, co na alergię, warto pomyśleć o naturalnym, nierafinowanym, tłoczonym na zimno oleju z wiesiołka. Charakteryzuje się on wieloma właściwościami zdrowotnymi, ma też duże znaczenie w zakresie łagodzenia objawów alergicznych, szczególnie w przypadku alergii skórnej. Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają utrzymać nawilżenie skóry, jednocześnie zapobiegając utracie wody z jej wnętrza. Sprzyja to wzmocnieniu bariery lipidowej skóry, co z kolei może okazać się korzystne w walce z egzemą, łuszczycą oraz reakcjami alergicznymi. Wspomniane wcześniej kwasy tłuszczowe zawarte w oleju odpowiadają za inicjację enzymu delta-6-desaturazy, który wspiera leczenie problemów skórnych. Co więcej, enzymy te wpływają na funkcjonowanie membran i przestrzeni międzykomórkowych dodatkowo wzmacniając warstwy ochronne skóry.
Olej z czarnuszki i jego właściwości antyalergiczne
Kolejnym naturalnym olejem, znanym z tego, że może pomagać w przypadku alergii, jest olej z czarnuszki. Składnik ten charakteryzuje się dużą wartością odżywczą, w jego składzie znajdziemy między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, saponiny i flawonoidy, biotynę, witaminy: A, E, F, B1, B2, B6. Czarnuszka w medycynie naturalnej stanowi jeden z najpowszechniejszych sposobów na alergie, a dotyczy to szczególnie alergii wziewnej na roztocza kurzu domowego, innych uczuleń, objawiających się katarem siennym oraz astmy. Działanie oleju zostało potwierdzone badaniami klinicznymi, które wykazały, że systematyczne stosowanie oleju z czarnuszki może istotnie zmniejszać objawy u pacjentów, uczulonych na pyłki roślin. U osób z astmą zaobserwowano poprawę wydolności płuc i ustanie świszczącego oddechu.
Według specjalistów za antyalergiczne właściwości czarnuszki, odpowiedzialne są zawarte w niej substancje, takie jak tymochinon i niegllon. Tymochinon charakteryzuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, może też blokować histaminę, białko, odpowiedzialne za powstawanie reakcji alergicznych.
Alergie mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości i często uprzykrzają życie uczulonym. Przy słabszych reakcjach często stosowanie powyższych olejów wystarczy, aby poprawić samopoczucie, częściej jednak służą one jako wsparcie do terapii lekami na alergię.