Stres i erekcja. Korelacja oraz mechanizm działania
Naukowcy są zgodni: 20% zaburzeń erekcji ma podłoże psychogenne. Kłótnie małżeńskie, kłopoty finansowe, utrata bliskiej osoby, choroby – to tylko niektóre trudne sytuacje, które mogą przyczynić się do odczuwania przewlekłego stresu i zaburzeń erekcji oraz obniżonego libido. Mechanizm jest dość prosty: bodźce stresowe, które pojawiają się w mózgu, docierają do ośrodka odpowiedzialnego za wzwód, który znajduje się w rdzeniu kręgowym. Za zaburzenia erekcji mogą również odpowiadać substancje chemiczne wydzielane przez organizm na skutek stresu, które zmieniają napięcie mięśniówki członka.
Ta stresująca praca
Nadgodziny, wypalenie zawodowe, trudne decyzje i duże projekty generują napięcie psychiczne, które jest zabójcze dla libido i może powodować zaburzenia erekcji. Ponad 40% Japończyków wskazuje problemy zawodowe jako źródło stresu i problemów w sypialni. Świat nauki wskazuje na korelację między pracą na wysokim szczeblu i tzw. nerwicą dyrektorską a możliwymi dysfunkcjami seksualnymi. Pracujemy za dużo i za ciężko, to już wiemy. Co możemy zrobić i jak zawalczyć o swoją potencję?
Zaskakujący wpływ diety. Co jeść, żeby wspomóc potencję?
Badania wskazują na silny związek między zaburzeniami erekcji a dietą. Nadmierna podaż cukru i tłuszczu, dodatkowe kilogramy i niedobory mogą zwiastować problemy w sypialni i zaburzenia sercowo-naczyniowe. Wzbogacenie diety o zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce oraz produkty bogate w antyoksydanty to podstawa w walce o swoje zdrowie. Tzw. polifenole, to związki, które mają pozytywny wpływ na neuroprzekaźniki zaangażowane w proces erekcji. Znajdziesz je w:
-
owocach granatu,
-
borówkach,
-
czekoladzie i kakao,
-
zielonej herbacie,
-
czerwonym winie.
Tabletki na potencję
Obecnie na rynku znajdziemy preparaty wspomagające erekcję. To leki zawierające substancję czynną – sildenafil. Wspiera rozszerzanie naczyń krwionośnych i pomaga osiągnąć wzwód. To podstawowy środek na zaburzenia erekcji u mężczyzn, który może być stosowany przed stosunkiem. Pamiętaj, by przed zastosowaniem leku zapoznać się z przeciwwskazaniami, przeczytać ulotkę, wypełnić ankietę producenta lub zasięgnąć porady lekarskiej.
Źródła:
-
Z. Zdrojewicz, K. Lelakowska, Rola stresu w problemach, zaburzeniach i preferencjach seksualnych, Seksuologia Polska 2006, 4, 2, 69–79
-
K.Okręglicka, Ż. Skwierczyńska, K. Wiśniewska Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji, Seksuologia Polska 2016, 14, 2, 79–87
-
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sildenafil