Kiedy pojawiają się ósemki i dlaczego nie u wszystkich tak samo?
Kwestia tego, jak długo rosną ósemki, jest bardzo indywidualna, dlatego nie jest łatwo określić, kiedy pojawią się w pełni. Bardzo duży wpływ mają na to geny danej osoby, ale to nie jedyne czynniki, które za to odpowiadają.
Przyjmuje się, że proces wyrzynania się zębów mądrości trwa około trzech lat. Może, choć nie musi, powodować przy tym różne dolegliwości, które często przyczyniają się do decyzji o ich usunięciu. Zdarza się również tak, że u niektórych osób zęby te w ogóle się nie pojawiają.
Trudności z ósemkami
Niestety bardzo często zdarza się, że proces wyrzynania ósemek jest uciążliwy, a nierzadko nawet bolesny. Może to być spowodowane między innymi tym, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na łuku szczękowym dla tych zębów. Wówczas wywierają one mocny nacisk na sąsiadujące zęby, ale także na okoliczne tkanki. Dodatkowo, mogą niekorzystnie wpływać na rozmieszczenie pozostałych zębów. Podczas wyrzynania nieprawidłowo ułożony ząb mądrości może napierać na siódemkę, a co za tym idzie doprowadzić do przesunięcia jej i kolejnych zębów. To z kolei bywa przyczyną krzywego zgryzu.
Warto także wspomnieć, że w trakcie wyrzynania się zębów mądrości do kieszeni zębowych mogą dostawać się drobinki jedzenia, które z czasem, rozkładając się, mogą doprowadzić do powstawania stanów zapalnych, dokuczliwego bólu, opuchnięcia policzka oraz bardzo wysokiej temperatury. Niekiedy z powodu takiego stanu zapalnego może okazać się konieczne leczenie antybiotykowe.
Ósemki przysparzają także innych problemów. Ze względu na to, że są umiejscowione na końcu szczęki, ciężko jest je szczotkować. Są przez to dużo bardziej podatne na próchnicę, a leczenie ich, ze względu na bardzo słaby dostęp, bywa nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe. Zęby mądrości utrudniają również poprawne założenie aparatów ortodontycznych.
Usuwanie ósemek
Chirurgiczne usuwanie ósemek ma zatem wiele uzasadnionych powodów. Warto przy tym podkreślić, że ich usunięcie nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie czy funkcjonowanie. Wręcz przeciwnie, ma bardzo dużo zalet, które bezpośrednio wiążą się z naszym zdrowiem, jak i wyglądem uśmiechu.
Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, zanim wyrzynająca się ósemka przysporzy problemów lub bólu. Co więcej, kiedy wystąpi stan zapalny, nie zaleca się usuwania ósemki do momentu, w którym nie zostanie on wyleczony. Dopiero wtedy można bezpiecznie dokonać ekstrakcji zęba, który stał się przyczyną stanu zapalnego. Często więc lepszym pomysłem jest usunięcie ich profilaktycznie.
Usuwanie zębów mądrości jest bezbolesne, ponieważ wykonuje się je po podaniu znieczulenia.