Świąd, pieczenie, zmiany na skórze, często przykry zapach – brodawki i grzybice to nic przyjemnego. Z tego powodu każdy taki objaw trzeba skonsultować z lekarzem, który zastosuje odpowiednią terapię farmakologiczną. O ile poważniejsze zmiany skórne spowodowane infekcjami bakteryjnymi lub grzybicznymi wymagają leczenia antybiotykami, niektóre można szybciej zwalczyć mając w domowej apteczce skuteczny preparat na brodawki i grzybice. Zobaczcie nasze typy.
Apteczne metody na brodawki i kurzajki
Brodawki i kurzajki to nieestetyczne grudki o miękkiej strukturze pojawiające się na skórze w różnych miejscach. Powodują je wirusy, zatem łatwo się nimi zarazić. W wielu przypadkach nie tylko pogarszają wygląd naszej skóry, ale też powodują ból. Na szczęście można się ich pobyć na kilka sposobów. Jednym z najbardziej skutecznych jest krioterapia, czyli zamrażanie brodawek. W tym celu można zakupić różnego rodzaju preparaty do zamrażania z aplikatorem, np. Wortie, umożliwiające domowe usuwanie zmian na skórze.
Skuteczne są także specjalne preparaty na brodawki np. Vericaust zawierający kwas monochlorooctowy. Do kupienia są także różne preparaty z wygodnymi aplikatorami, np. Wartix środek na kurzajki czy sztyft Lapis diabelski kamyk. Do smarowania brodawek zwykłych, około paznokciowych, brodawek stop i mozaikowych można zastosować płyn Brodacid zawierający kwas mlekowy i salicylowy.
Preparaty na grzybice
Leczenie grzybicy można wspomagać przy pomocy wielu środków. Np. krem Exoderil 1% jest bardzo uniwersalny. Stosuje się go do miejscowego leczenia grzybicy skóry i fałdów skórnych, grzybicy międzypalcowej, zakażeń drożdżakami oraz łupieżu pstrego. W przypadku grzybicy równie ważne co leczenie jest zapobieganie jej. Istnieje wiele środków na grzybicę, które mają przede wszystkim właściwości natłuszczające. Zapobieganie rogowaceniu skóry zwiększa jej odporność na otarcia, którymi przenikają grzyby powodujące infekcję. Przydatne są to lipkremy np. Gehwol. Środki o tym działaniu oferuje niejedna apteka internetowa.
Z kolei na zakażenie grzybiczne i drożdżakowe okolic intymnych można stosować kremy zawierające klotrimazol, np. Clotrimazolum GSK krem 1%. Dla kobiet dostępne są płyny ginekologiczne przeciwgrzybiczne np. Lactacyd zapobiegająca rozwojowi infekcji szczególnie w okresie miesiączki, po wysiłku fizycznym czy po porodzie. Na grzybice przypaznokciowe i międzypalcowe można zastosować Polfungicid zawierający chlorowodorek chlormidazolu i kwas salicylowy. W przypadku leczenia grzybicy skóry gładkiej, podudzi, i skóry stóp można aplikować Pirolam żel.