Roślina jest trudna w uprawie, dlatego większość zbiorów odbywa się w naturalnych warunkach . Diabelski szpon jest rośliną chronioną we wszystkich trzech krajach występowania, w których rośnie.
Ta roślina jest byliną, która dorasta do około 60 - 65 cm wysokości oraz do 150 cm długości -roślina płożąca się - . Korzenie są bulwiaste tzw - przybyszowe, liście drobne - dłoniastoklapowane a kwiaty w kolorze ciemno aksamitnym, czerwono - żółtym w kształcie przypominające trąbkę. Owoc tego zioła to wydłużona torebka pokryta kolcami, podobna do łapy z pazurami.
Pozyskiwane surowce z tej rośliny to korzenie, zazwyczaj zbierane po przekwitnięciu rośliny. Korzeń hakorośli rozesłanej ( łac. Radix Harpagophyt ) . Uzyskiwany proszek z korzenia (Łac. Pulves Harpagophyti) , oraz ekstraktpłynny i suchy – (łac.Extractum Harpagophyti) stosowany jest w farmacji pod postacią tabletek, naleweki, kapsułek oraz maści.
Roślina na właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne arytmii, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, moczopędne, obniżające nadciśnienie, przeczyszczające. Jest stosowana również jako zioło uspokajające.
Działanie Hakorośli rozesłanej jest podobne do ,,kortyzonu" ale bez złych skutków ubocznych. W obszarach lokalnych, a coraz częściej i na świecie ma zastosowanie również podczas gorączki, chorób krwi, oczyszczaniu krwi, bóli pleców i brzucha u kobiet w ciąży, kaszlu, biegunki, cukrzycy, krwawienia z dziąseł, kiły, rzeżączki oraz lumbago. Pomaga także z chorobami wątroby, woreczka żółciowego, nerek, trzustki, układu pokarmowego (zgaga, wrzody trawienne, zaparcia i braku apetytu) i stawów. Zwalcz wysoki cholesterol i gruźlice.
Zioła stosowane zewnętrznie pomaga leczyć wrzody, czyraki, zmiany chorobowe skóry i rany.
Istnieją pewne sprzeczności i ostrzeżenia w literaturze ( Duke et al. 2002 *). Diabelski szpon stosowany w bardzo dużych dawkach może być przyczyną alergii i jest przeciwwskazany dla diabetyków i osób z chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka. Von Koenen (2001 **) podaje, że wielu mieszkańców uważa, że stosowanie tego zioła przez Europejczyków, jest zbyt mocne i może spowodować różne uszkodzenia.
* Duke, J.A., Bogenschutz-Godwin, M.J., duCellier, J. & Duke, P.-A.K. 2002. Handbook of medicinal herbs , edn 2: 248, 249. CRC Press, London.
** Von Koenen, E. 2001. Medicinal, poisonous and edible plants in Namibia : 126. Klaus Hess, Windhoek.