To właśnie z kory Cynamonowca uzyskuje się przyprawy, które mają wszelakie zastosowanie w medycynie jak również ziołolecznictwie. Drzewko jest często sadzone w celach ozdobnych. Drzewo rozmnaża się przez nasiona.
Opis:
Cynamonowiec cejloński to roślina osiągająca 10 do 12 m wysokości w stanie naturalnym. Rośnie samoistnie. W przypadku uprawy tego drzewa egzemplarze nie przekraczają trzech metrów ze względu na ciągłe przycinanie trzyletnich pędów, z których uzyskuje się przyprawy. Kora jest gładka, złotawa i żółto czerwonawa. Liście są błyszczące z lekkim połyskiem koloru zielonkawego, wyraźnie unerwione. Kwiaty małe i niepozorne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany w kolorze biało żółtawym. Owocem cynamonowca jest niebieskawa, aromatyczna, jednonasienna jagoda. Jest to drzewo, które wymaga dużej wilgotności powietrza oraz dość ciężkich, zasobnych gleb gliniastych.
Cynamonowiec cejloński jest rośliną przyprawową. Przyprawą jest kora, którą pozyskuje się z pędów ciętych dwa razy w sezonie (maj i październik). Korę ze ściętych gałązek poddaje się krótkiej fermentacji i oczyszcza z korowiny zewnętrznej oraz wewnętrznych resztek łyka. Powstałe paski kory są następnie suszone na słońcu. W czasie tego procesu przybierają charakterystyczną żółtobrązową barwę i zwijają się z obu stron paska kory (cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest tworzące się złączone dwie rurki, nazywane w handlu laskami.
Historia drzewa sięga do czasów w starożytnego Egiptu, gdzie stosowano go do balsamowania zwłok i aromatyzowania napojów. W Rzymie za czasów Nerona, maść z cynamonowca była bardzo poszukiwanym towarem.
Do Europy Cynamonowiec cejloński przybył wraz z odkryciem na nowo Cejlonu przez wyprawy portugalskie a następnie rozpropagowany przez Holendrów, którzy już hodowali tę roślinę.
Zastosowanie w medycynie:
W medycynie naturalnej stosowana jest kora cynamonowca oraz olejek cynamonowy. Kora, która oprócz olejku zawiera garbniki, cukry oraz związki śluzowe. Wyciągi z kory są stosowane w dolegliwościach trawiennych, przy braku łaknienia, uczuciu pełności, wzdęciach i stanach skurczowych żołądka. Składniki lecznicze zawarte w Cynamonowcu wchodzą w skład preparatów ziołowych poprawiających trawienie oraz preparatów o działaniu
przeciwbakteryjnym. Składniki tego zioła poprawiają smak i zapach wielu preparatów farmaceutycznych.
Składniki zawarte w Cynamonowcu wywierają wpływ na poziom glukozy we krwi oraz zawartość cholesterolu i trójglicerydów. Badania naukowe wykazały znaczne obniżenie średniego poziomu glukozy oraz poziomu trójglicerynów ,cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego, przy braku istotnej zmiany cholesterolu HDL.
W lecznictwie olejek cynamonowy stosowany jest również wewnętrznie przy braku łaknienia, w lekkich stanach skurczowych żołądka i jelit, we wzdęciach i biegunkach. Antyseptyczne właściwości olejku zapobiegają zatruciom pokarmowym i niestrawności, co uzasadnia szerokie używanie kory cynamonowca cejlońskiego jako przyprawy, zwłaszcza w krajach tropikalnych. Wykorzystywany jest również w medycynie naturalnej przy terapii wszelkiego rodzaju przeziębień, gryp, infekcji wirusowych, niektórych infekcji skóry.
Stosuje się go w mieszankach przeciwreumatycznych, daje dobre efekty w zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzbu) i przewodu pokarmowego. W mieszankach aromatycznych olejek cynamonowy można stosować zarówno do masażu, kąpieli, kompresów, jak i do inhalacji.
Zioła te są składnikiem preparatów : Rumalaya gel, Rumalaya Forte, Chyavanaprasha.